تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۷:۳۲
کد مطلب : ۴۷۸۰۲۹
کبنا گزارش می‌دهد

سریال دنباله‌دار مشکلات بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج / این بار چه شد؟ / ضرب و شتم دو پرستار خانم دور از چشم حراست و مدیر! / ما هیچ؛ ما نگاه، وضعیت مسئولان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج!

۱۹
۳
سریال دنباله‌دار مشکلات بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج / این بار چه شد؟ / ضرب و شتم دو پرستار خانم دور از چشم حراست و مدیر! / ما هیچ؛ ما نگاه، وضعیت مسئولان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج!
کبنا ؛هر سال چند بار اخبار اتفاقی عجیب و غیرمنتظره در بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج در رسانه‌ها مثل بمب صدا می‌کند و معضلات و مشکلات این بیمارستان مثل زخمی چرکین دهان باز می‌کند، مشخص نیست چرا مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ناتوان از حل مشکلات این بیمارستان هستند، وقتی مسئولان نتوانند مشکل بیمارستان را رفع کنند چطور می‌توانند به مراجعان خدمات‌رسانی درستی داشته باشند.
به گزارش کبنا نیوز، علاوه بر مشکلات زیرساختی این بیمارستان، ضعف مدیریتی منابع انسانی مشهود است که امنیت پرستاران را نیز به خطر انداخته است.
روز گذشته در بیمارستان امام سجاد (ع) دو پرستار خانم مورد ضرب و شتم همراه بیمار قرار گرفتند، متأسفانه همراه مرد بیمار به دو خانم پرستار حمله کرده و مقنعه پرستار را از سرش درآورده و او را کتک زده، زمانی که هیچ پزشک یا حراست یا فردی نبوده که این پرستار را از دست مهاجم نجات دهد، همکار خانمش به کمکش می‌آید که او نیز مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد. چنین اتفاقاتی موجب جریحه‌دار شدن احساسات عمومی و هتک حرمت پرستاران می‌شود.
پرستار بیمارستان دراین‌خصوص در گفت‌وگو با کبنا نیوز گفت: نوزاد زیر یک سال با علائم گلودرد و سرماخوردگی به بیمارستان مراجعه کرده که به دلیل کم‌توجهی مادر و بی‌توجهی نسبت به وضعیت او، نوزاد در بخش ان آی‌سی‌یو بستری شده است.
وی گفت: مادر نوزاد بی‌توجه به سرماخوردگی و گلودرد بیمار، به‌خاطر بی‌قراری بیش از حد نوزاد، به او بیش از حد شیر داده که باعث شده ریه نوزاد از شیر پر شود.
این پرستار افزود: پس از رسیدگی به وضعیت، تشخیص این بوده که نوزاد برای «برونکوسکوپی» نوزاد باید به بیمارستان شیراز منتقل شود که با بیمارستان نمازی چندین بار تماس گرفته شد و تخت خالی برای انتقال بیمار وجود نداشت.
وی بیان کرد: مادر این نوزاد هر دفعه به‌خاطر وضعیت وخیم نوزادش با کادر درمان بحث و مشاجره می‌کرد و سهل‌انگاری خود در مراقبت از نوزاد را به گردن کادر درمان می‌انداخت. ما پرستاران هر بار این خانم را دلداری می‌دادیم و او را به آرامش دعوت می‌کردیم. آخرین بار هم با دادوفریاد و سروصدا قصد به‌هم‌ریختن بخش را داشت که ما باز هم باتوجه‌به شرایط بیمار به او دلداری دادیم. اما متأسفانه شوهر این خانم به‌راحتی وارد بخش مراقبت‌های ویژه شده و بعد از درگیری لفظی با من و یک پرستار خانم دیگر شروع به کتک‌زدن ما کرد.
این پرستار افزود: ما می‌دانیم که همراهان بیمار تحت‌فشار و نگرانی هستند، و ما هم سعی می‌کنیم آنها را آرام کنیم، ولی متأسفانه خیلی از همراهان می‌خواهند بار تمام مسئولیت را از خود بازکرده و به دوش پرستار بی‌دفاع بیندازند که این درست نیست.
این پرستار گفت: هیچ‌کدام از بیمارستان‌های استان چنین وضعیتی ندارند که همراهان بیمار بتوانند به‌راحتی وارد بخش شوند و امنیت کادر درمان را به خطر بیندازند.  
حراست در دیگر بیمارستان‌ها چه وضعیتی دارد؟
وی افزود: من چند سال در شیراز کار کردم، حراست دم در حتی ورود و خروج پرستاران و پرسنل بیمارستان را با رعایت تمام جوانب احتیاط انجام می‌داد، و افراد عادی و مراجعه‌کنندگان به بیمارستان هم به‌راحتی نمی‌توانند وارد بخش‌ها شوند.
وی گفت: چرا راه دور برویم، در همین یاسوج هیچ بیمارستانی این وضعیت را نمی‌بینید، در بیمارستان‌های گچساران هم چنین وضعیتی نداریم و موارد امنیتی خیلی بیشتر رعایت می‌شوند.
این پرستار بیمارستان امام سجاد(ع) اظهار کرد: در این بیمارستان هیچ دفاع و حمایتی از پرستار نمی‌شود، اولین‌بار هم نیست، قبلاً هم پرستار را کتک زده‌اند، چند هفته پیش هم چنین چیزی را داشتیم، ولی هیچ‌کس از پرستار حمایتی نکرد، نه پزشک، نه مدیریت و نه حراست.
وی گفت: متأسفانه از پرستار هیچ حمایتی نمی‌شود و گاهی همراهان بیمار به دنبال توهین و کتک‌کاری هستند.
ضعف مدیریتی بیمارستان امام سجاد(ع)
پرستاران همواره در صف اول پاسخگویی به بیماران و همراهان قرار دارند. ازاین‌رو ضعف عملکردی در مراکز درمانی را باید پرستار جواب دهد. به‌طوری‌که اگر پزشک دیر بیاید، پرستار پاسخگوست. اگر غذا بیمارستان بد باشد، اگر ملحفه تخت بیمارستانی کثیف باشد و اگر اتاق بیمار گرم یا سرد باشد، همه این مشکلات را باید پرستار پاسخگو باشد. اما در این میان وظیفه تأمین امنیت پرسنل بر عهده مدیریت بیمارستان است. ولی متأسفانه در این زمینه کم‌توجهی می‌کنند و همین ضعف مدیریتی باعث می‌شود که پرستاران همواره در معرض خشونت‌های فیزیکی و کلامی قرار گیرند. اما در این میان اگر بازخواست پرستار ضعف بیمارستان و ضعف کادر پزشکی را زیر سؤال ببرد چه کسی باید از پرستار حمایت کند. در چنین شرایطی پرستاران دیگر هیچ حامی نخواهند داشت و حقوقشان نیز تضییع خواهد شد. در نهایت شاهد این هستیم که پرستاران از فعالیت در بیمارستان‌ها انصراف می‌دهند و ما با کمبود کادر پرستاری در بیمارستان‌های کشور روبرو هستیم. 
ضعف حراست بیمارستان و به‌خطرافتادن امنیت کادر درمان
امنیت پرستاران دو سر دارد، یک سر آن به مراجعان برمی گردد و سر دیگر آن به مدیریت خوب بیمارستان. زمانی که حراست یک سیستم به‌درستی کار خود را انجام ندهد و به‌موقع وارد عمل نشود، مشکلات امنیتی به وجود می‌آورد، درحالی‌که با مدیریت صحیح می‌توان از بسیاری از اتفاقات پیشگیری کرد.
چطور در همه بیمارستان‌ها، حراست فعال است و اجازه ورود هر فردی را نمی‌دهند، همراه بیمار باید فقط یک نفر باشد، در برخی از بخش‌های مربوط به نوزاد و زنان، هیچ مردی نمی‌تواند وارد شود.
اما این‌طور که مشهود است بیمارستان امام سجاد(ع) با ضعف مدیریت نیروی انسانی مواجه است و گویا حراست نیز کار خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد.
اگر دانشگاه علوم پزشکی توان حل معضلات بیمارستان امام سجاد(ع) را ندارد...!
ضعف این بیمارستان به ضعف دانشگاه علوم پزشکی نیز برمی گردد و اتفاقاً مسئولان این دانشگاه باید پاسخ دهند که چرا در طول سال اتفاقات عجیب‌وغریب و ناخوشایندی در این بیمارستان می‌افتد، وقتی نمی‌توانند مشکلات را حل کنند، چرا اسم رئیس را یدک می‌کشند؟
نبود فرهنگ برخورد همراهان بیمار
بخشی از این مشکل به دلیل نبود فرهنگ درست ارتباط اجتماعی و ناتوانی در کنترل احساس از سوی  همراهان بیمار، بیمار و حتی برخی از دکترها باز می‌گردد.
وقتی بیماران یا همراهان آن‌ها، ناراحتی خود را بر سر پرستار خالی می‌کنند وضعیت بسیار ناخوشایندی رخ می‌دهد. سروکار داشتن با همراه و بیمارِ خشمگین دشوار است.
تعرض و حمله به پرستاران، از جمله برخورد فیزیکی و توهین آن‌قدر زیاد شده که پرستاران امنیت روانی و جانی ندارند. چندی پیش نیز در پی چاقو خوردن پرستار بیمارستان جلیل، تجمع اعتراضی شکل گرفت، اما جلوگیری از چنین رفتارهایی نیازمند گوشزدکردن وظایف کارکنان از جمله حراست و افزایش حس مسئولیت در میان تک‌تک اعضای بخش و پزشک‌ها است. 
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
دانشگاه علوم پزشکی کلاً تعطیل هست !
دکتر جاودان سیرت هر چه از جلیلی حمایت کرد ، جواب نداد !!
لذا ظرف چن روز آینده باید خداحافظی کند !!
آرام
Iran, Islamic Republic of
حقیقتا بخش زایشگاه و بخش نوزادان بیمارستان اصلا جالب نیست و اکثر پرسنل این بخش ها هم کم حوصله هستند
یه دوربین مخفی بزارید اما صدا هم ضبط کنه بعد بیبین اوضاع چخبره اما هیچکس از وجود دوربین مطلع نباشه
مگه میشه این چند اتفاق اخیر در بخش نوزادان و مراقبت ویژه نوزادان بی دلیل باشه ؟
Iran, Islamic Republic of
از بس پرستاران بیمارستان امام سجاد بداخلاق هستند کاشکی ی دفعه با همچون خودشون برخورد می‌کردند. اصلا مریض و همراه مریض را درک نمی‌کنند.
پرستار
Iran, Islamic Republic of
متأسفانه در عدم صلاحیت مدیریت بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج شکی نیست ولی از آن بدتر عدم حضور حراست و مخفی کاری چنین اقدامی خود نشان از بی کفایتی مجموعه مدیریتی بیمارستان است. بی فرهنگی هم که جای خود را دارد. این آقایی که به خود اجازه می‌دهد به ناموس مردم توهین و به زور روسری از سر دختر مردم دربیاورد باید طبق قانون با او برخورد شود تا اینچنین افرادی دیگر به خود اجازه چنین رفتارهایی ندهند
پزشک
Iran, Islamic Republic of
حالا جالبه که بعد تعرض و حمله گستاخانه به کادر درمان، خانوم همین آقا که روز پذیرش التماس و تمنا می‌کرد نزارید بچم بمیره با تمسخر میگه شوهرم خوب کاری کرد که بهتون حمله کرد.
کارگر بیمارستان
Iran, Islamic Republic of
آخ و بخت عسکر. حاکم شهری که مرغابی بود ...
Iran, Islamic Republic of
خداوکیلی با این اخباری که هر ماه از بیمارستانها یا از اوضاع این استان مخصوصاً شهر یاسوج می شنویم چه کسی حاضر است بیاید دراین استان سرمایه گذاری کند . نماینده اش با چماق لری در کشور تابلو می شود ، درمرکز استان هم با بی فرهنگی به جان خدمتگزاران می افتند مگه این استان قانون ندارد .مسئولین رسیدگی کنن
کادر درمان
Iran, Islamic Republic of
آقای کریمیان مسئول محترم حراست بیمارستان امام سجاد مسئولیت برعضه بودن نیروهای حراست بیمارستان را بپذیرد و استعفا بدهد و مسئولیت این برعرضه ها رو به شخص دیگه بسپرن که بتونه مدیریتشون کنه.
و واقعا چطور میتونن تعرض به مردم رو ببیننن و هیچ کاری نکنن؟؟؟!؟؟؟
حورا
Iran, Islamic Republic of
خانم پرستار عزیز
و
پرسنل بسمارستان امام سجاد، همتون یه روز هماهنگ تجمع کنید توی دفتر رییس علوم پزشکی
آرش
Iran, Islamic Republic of
بیمارستانی که کمبود نگهبان ، کارگر ، پرستار ، و تجهیزات دارد قطعا نبود مدیر خوب در آن یک موضوع بدیهی است .
بهداشت و درمان
Iran, Islamic Republic of
در کل محدوده جنوب کشور بی صاحب تر و بی مدیریت تر از بیمارستان امام سجاد نیست. در زمستان اگر رفته باشید هوای بسیار سردی دارد و در حال حاضر هم آسانسور ها خراب هستند. ساختمان بخش جراحی قلب هم ۸ ساله که بدون استفاده داره خاک می خوره، عملیات احداث اورژانس قلب هم که تعطیله.
Iran, Islamic Republic of
تا شهامت همچنان بر اریکه معاونت درمان تکیه زده است این سیستم فشل درمان نخواهد شد
درخش
Iran, Islamic Republic of
انصافامدیر داخلی بیمارستان الکیه فقط دلش میخواد بهش بگن مدیراومد...هیچ کارایی ندارد..
Iran, Islamic Republic of
ما اونجا بودیم... پرستار سر و صورتش رو تو مسیر مشت اون همراه بیمار قرار داد. همه میدونیم که همراه بیمار حق داره مشت و لگد و فحش بده.... بلاخره دیوار پرستار کوتاهه. باید بزنیمش
Iran, Islamic Republic of
شما علوم پزشکی و دکتر و حراست و مدیریت و رییس و همراه بیمار و پدر و مادر بیمار رو محکوم کردید و یک طرفه حق الناس گردن خودتون انداختید ولی از قصور پرستاری هیچ نگفتید... خوب بود اون نوزاد بیمار رو هم محکوم می کردید
احسان
Iran, Islamic Republic of
اونجا بودی؟ مادر نوزاد بلد نبوده شیر به بچه بده، شیر رفته تو ربه نوزاد.این کجاش قصور بوده؟ در ضمن مگه جنگله که همراه حمله میکنه به پرستار؟ کی بهش اجازه داده دختر مردم رو با مشت و لگد بزنه و روسری از سر دربیاره؟
Iran, Islamic Republic of
خوبه که شهر کوچیکه و سریع روابط مشخص میشه و کسانی که بخاطر آشنایی و... قلم میزنند در آخر خواهند سوخت
سارا حسینی
چطور یه طرفه قضاوت کردی ونمیای ببینی واقعیت چیه شماها خودتون وخانواده هاتون یه روز مریض نمیشید همیشه خدا درنظر بگیر ///چرا بچه انتقال ندادن ونمیدونم جای بهتری بشه مراقبت کرد ازش
سعیید
Iran, Islamic Republic of
بابا مدیریت شیوه پست دادن مدیر کل علوم پزشکی را نکاه کنید یک تحقیق ساده انجام بدید متوجه میشید که چه بلایی داره سر سلامت مردم استان میاد

بخدا غلام نژاد هر چی بود ادمی بود با مدیریت خوب کارکنان زیر دست دروغ نگفت//
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1