تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۱:۵۸
کد مطلب : ۴۷۶۸۶۹
بررسی کاندیدای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری؛

نسخه پزشکیان برای آرای خاکستری

۱
نسخه پزشکیان برای آرای خاکستری
کبنا ؛ شاید زمان ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری که تعدادی از چهره‌های حزبی و سیاسی اصلاح‌طلب در آن حاضر شدند کسی فکرش را هم نمی‌کرد که شرایط به‌گونه دیگری رقم بخورد و پس از آنکه جبهه اصلاحات در مجمع عمومی خود 3 نفر یعنی اسحاق جهانگیری، عباس آخوندی و مسعود پزشکیان را به‌عنوان کاندیداهای جبهه اصلاحات معرفی کرد شورای نگهبان زمین بازی را به نحو دیگری تعریف کند.
به گزارش کبنا، آرمان ملی نوشت: ردصلاحیت اسحاق جهانگیری و حتی علی لاریجانی باعث شد تا آنهایی‌که مقداری به تغییر از طریق صندوق رای امید داشتند، فضا را  طوری‌ ببینند که بخواهند شرایطی مطلوب را تصور کنند. با این وجود تایید صلاحیت یک چهره مقبول، معقول و بی‌حاشیه یعنی مسعود پزشکیان امید را به جامعه خواهان اصلاح و تحول بازگرداند. چنانکه بسیاری از چهره‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از این اتفاق استقبال کردند و به فال نیک گرفتند. حال اما آنچه مهم  است اینکه باید همه «برای ایران» در جهت پشتیبانی و حمایت از پزشکیان به میدان بیایند تا از شرایط موجود به سمت شرایط مطلوب حرکت کنیم. اتفاقا اگر نیک بنگریم و کارکردها و عملکردهای مسعود پزشکیان را مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که او از همه جهات شاخص‌ها  و مولفه‌های یک رئیس‌جمهور مردمی را دارد. به لحاظ سوابق اجرایی اگر نگاه کنیم دکتر پزشکیان 4 سال حدفاصل سال‌های 80 تا 84 وزیر بهداشت دولت موفق اصلاحات بوده و اتفاقا در کنار سایرین از وزرای متخصص و موفق دولت سیدمحمد خاتمی به شمار می‌رفته است. لذا به لحاظ اجرایی با کارکردهای اجرایی در دولت بیگانه نیست و به خوبی می‌تواند امور کشور را پیش ببرد. به لحاظ تحصیلاتی و تخصصی نیز پزشکیان فوق‌تخصص جراحی قلب و عروق دارد و از پزشکان خوشنام به حساب می‌آید. 6 سال ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز موید این گفته است. از طرفی سابقه 5 دوره نمایندگی مجلس از مجلس هشتم تا  مجلس دوازدهم فعلی و همچنین نایب رئیسی اول مجلس دهم از پزشکیان یک چهره تقنینی و قانونمدار ساخته که همواره از مشکلات جامعه و مردم آگاه و در راستای حل آنها کوشش می‌کرده است. موید این امر نیز اعتماد مکرر مردم تبریز به وی برای نمایندگی خود در مجلس بوده است. چنانکه در تبریز هم دکتر پزشکیان را فردی سالم، پاکدست، درستکار  و مردمی می‌شناسند. لذا شاید در برخی حوزه‌ها در ادوار مختلف نماینده‌ها تغییر کنند، اما پزشکیان همواره نماینده ثابت مردم تبریز بوده است.  در سوابق انقلابی‌گری وی نیز می‌توان به حضورش در دفاع مقدس اشاره کرد که در آن دوران  مسئول اعزام اکیپ‌های پزشکی به جبهه‌ها بود و همزمان به‌صورت رزمنده و پزشک فعالیت می‌کرد. طی سال‌های اخیر نیز مواضع مردمی و انقلابی وی همواره پابرجا بوده است. مجموع این موارد از پزشکیان سیاستمداری آگاه، مردمی، مجرب و کارآمد ساخته که در هر جایی به فعالیت پرداخته خدمات بسیاری داشته است. لذا چندان عجیب نیست که امروز  بخواهیم او را در قامت ریاست جمهوری ببینیم.


* رئیس‌جمهور بالقوه
فعالیت انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری به‌ویژه در شرایط حاضر که بخشی از جامعه چندان رغبت و تمایلی برای حضور در این فرآیند ندارند امری بسیار سخت است. چرا که کاندیداها باید به نوعی چندوجهی عمل کنند. به نحوی که از طرفی برنامه‌های مدون، دقیق و قابل تحقق و پذیرش  برای ارائه به جامعه داشته باشند  و از سوی دیگر خود نیز از عقبه سفید و بی‌ابهامی برخوردار باشند. به عبارت دیگر نگاه منفی در جامعه نسبت به آنها وجود نداشته باشد و حرف و حدیثی در عقبه عملکردی آنها نباشد. از قضا یکی از نقاط مثبت و قوت مسعود پزشکیان همین مساله است که او اولا چهره‌ای کاملا برنامه‌محور، اجرایی و عملگراست؛ ثانیا چهره‌ای بی‌حاشیه، ضدفساد  و پاکدست است که اتفاقا همین امر نوع نگاه مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد. شاید بسیاری تمایل داشتند که در انتخابات پیش‌رو اسحاق جهانگیری کاندیدای حاضر اصلاح‌طلب باشد اما جدای از تمامی شایستگی‌های شخصیتی و مدیریتی جهانگیری اما شاید اگر او در انتخابات حاضر بود به جهت برخی مسائل چه در مناظرات و چه در صحن عمومی جامعه درگیر موج تخریب مخالفان می‌شد؛ اما پزشکیان از این نقطه قوت برخوردار است که در نه عقبه کاری خود چیزی برای پرداختن دارد و نه کسی می‌تواند به جهت مسائل اقتصادی، فساد یا... او را هدف قرار دهد. آنچه مسلم است پزشکیان نسبت گزینه‌های دیگر حاضر در انتخابات برای مردم چهره جدیدی است که می‌تواند پدیده انتخابات لقب گیرد. اما به شرطی که مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای  به این اقناع برسند که هنوز هم برای تغییر همه چیز از صندوق رای می‌گذرد و مسعود پزشکیان می‌تواند این تغییر را برای رسیدن به وضع مطلوب رقم بزند. کافی است در مدت زمان محدود باقی مانده اصلاح‌طلبان به‌عنوان جریان حامی پزشکیان به هر نحو ممکن جامعه برای رای به پزشکیان ترغیب کنند تا مردم بدانند که برای رسیدن به تغییرات رو بهبود در زندگی خود می‌توانند روی پزشکیان حساب کنند. قطع به یقین اگر موجی در جامعه ایجاد شود می‌توان امید داشت که پزشکیان بتواند رای مردم را از آن خود کند. کاری که بخشی از آن بر عهده خود او است که در مناظرات با فن بیان قوی و تسلط بر امور مختلف بتواند یکه‌تازی کند و مردم را به سمت خود بکشاند.
* حمایت‌ها از پزشکیان
پس از تایید صلاحیت مسعود پزشکیان چهره‌های زیادی نسبت به این مساله واکنش نشان داده و از آن استقبال کردند. آذر منصوری، رئیس جبهه اصلاحات ایران در شبکه ایکس نوشت: «تایید صلاحیت دکتر پزشکیان را برای ایران به فال نیک می‌گیریم.» جواد امام، سخنگوی جبهه اصلاحات  نوشت: «ضمن استقبال از تایید صلاحیت آقای دکتر مسعود پزشکیان به‌عنوان تنها نامزد باقیمانده اصلاح‌طلبان در میدان رقابت، امید دارد که ایشان صدای بی‌صدایان و در میدان رقابت با ۵ نماینده جریان حاکم نماینده‌ای شایسته برای مردم، زنان مطالبه‌گر و جریان اصلاحات باشد.» همچنین علی ربیعی، سخنگوی دولت دوازدهم در ایکس نوشت: «وقتی جامعه تشنه امید است، حتی یک تایید صلاحیت متفاوت، چنین موج و حس خوبی را در میان مردم ایجاد می‌کند. با شناخت دیرینم از پزشکیان، قاطعانه می‌گویم: او می‌تواند.» دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز با انتشار  یک پیام با مضمون «برای ایران» در شبکه اجتماعی «ایکس»، حمایت خود از مسعود پزشکیان را اعلام کرد. سعید لیلاز، فعال سیاسی و اقتصادی با بیان اینکه دسترسی پزشکیان به نظام کارشناسی کشور و قدرت تصمیم‌گیری او به مراتب از لاریجانی، قالیباف و جلیلی بیشتر است، گفت: پزشکیان تمام ویژگی‌های یک مدیر اصلاح‌طلب خوب را دارد و روابط او با ارکان قدرت در ایران حسنه است.
احمد زید آبادی فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: مسعود پزشکیان در بین اقوام مختلف ایرانی رأی قابل توجهی دارد. اضافه شدن رأی اصلاح‌طلبان به او نیز مزید بر علت است تا به دور دوم انتخابات راه یابد. با این همه، نباید فراموش کرد که نشستن بر کرسی ریاست‌جمهوری بعضاً کار خیلی دشواری نیست اما موفقیت در این مقام، به مرز محال نزدیک شده است!
*تقوا یعنی حرکت بدون خطا؛ یعنی درست عمل کنیم
نامزد انتخابات ریاست جمهوری  در جمع هواداران خود با تاکید بر اینکه برتری با تقواست، اظهار داشت: تقوا یعنی حرکت بدون خطا؛ یعنی اینکه اقتصاد را درست کنیم و عمل درست انجام دهیم و مدیریت کنیم و کسی‌که مدیریت را درست انجام می‌دهد نیز ممکن است از جناح و حزب ما نباشد. مسعود پزشکیان تاکید کرد: باید کاری کنیم که کارشناسان، کاردان‌ها، عالمان و دست‌پاک‌ها به قدرت برسند، نه افرادی که به‌خاطر قدرت، تهمت و افترا می‌زنند و آبرو افراد را می‌ریزند و دروغ می‌گویند.
نام شما

آدرس ايميل شما

ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

۶ محموله روغن خوراکی به‌وزن ۹۱هزار تن در سال ۱۴۰۰ توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد بندر ...
1