تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۱۳
کد مطلب : ۴۷۵۸۶۵

راهکارهایی برای جلوگیری از تولید مثل سگ های ولگرد / کدام استان بالاترین مصدوم سگ گزیدگی را دارد؟

۰
راهکارهایی برای جلوگیری از تولید مثل سگ های ولگرد / کدام استان بالاترین مصدوم سگ گزیدگی را دارد؟
کبنا ؛ماجرای سگ های ولگرد و حمله آنها به شهروندان بی گناه بارها در رسانه ها خبرساز شده است.
به گزارش کبنا به نقل از همشهری آنلاین، به تازگی حمله سگ ولگرد به دوقلوهای نکایی خبرساز شد. این حمله باعث شد یکی از دوقلوها به کام مرگ فرو رود. قبل از این اتفاق تلخ هم، مرگ شهروند ۴۱ ساله مشهدی بر اثر ابتلا به بیماری هاری در خبرها منتشر شده بود.
به گفته رییس گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد این مرد دو ماه قبل مورد حمله سگ قرار می گیرد ولی به مراکز درمانی مراجعه نمی کند که همین امر باعث ابتلا به بیماری هاری و سپس مرگ او می شود.
از آنجا که بیماری هاری یک بیماری ویروسی دستگاه عصبی مرکزی است که ابتلای به آن صد درصد مرگ را به دنبال دارد در صورت مراجعه به موقع و شروع درمان، به سادگی می توان از هاری پیشگیری کرد.
چندی پیش نیز اداره بیماری‌های مشترک انسان و حیوان‌ وزارت بهداشت اعلام کرده که آمار سگ گزیدگی از حدود ۱۵ هزار نفر مورد در سال ۱۳۶۶ به بیش از ۲۴۸ هزار مورد در سال ۱۴۰۱ رسیده که از افزایش «۱۶ برابری» سگ گزیدگی در ۳۵ سال اخیر حکایت دارد.
بر اساس آخرین آمار اعلامی پزشکی قانونی، در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۲ خراسان رضوی با ۱۰۲ مصدوم، تهران با ۹۸ مصدوم و اصفهان با ۸۳ مصدوم سه استان صدرنشین آمار سگ گزیدگی در کشور هستند. در همین زمان مصدومانی که به دلیل گازگرفتگی سگ به پزشک مرکز مراجعه کردند ۷۸۴ نفر گزارش شده است.
رها شدن زباله ها در اطراف شهر و همچنین غذا دادن شهروندان به سگ های ولگرد باعث زاد و ولد بی رویه سگ ها شده است. از جمله راهکارهایی که می توان به کار گرفت، عقیم سازی و واکسیناسیون سگ های ولگرد است. در این صورت زادآوری و هاری آن‌ها متوقف می شود.
عبدالرضا باقری ، یکی از کنشگران محیط زیست هم معتقد است عقیم سازی یک راهکار برای جلوگیری از هاری است اما به شرط نگهداری، نه اینکه بعد از عقیم سازی دوباره در طبیعت رها شوند. عقیم سازی و رها سازی هیچ چیزی را عوض نمی کند، راه حل در تمام دنیا هم این است که ابتدا سگ ها را جمع آوری، عقیم سازی و سپس در پناهگاه ها نگهداری می کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما

جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

۶ محموله روغن خوراکی به‌وزن ۹۱هزار تن در سال ۱۴۰۰ توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد بندر ...
ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

مادر ترانه علیدوستی در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرد که این بازیگر مشهور به ...
مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور، معضل چندین ساله بازنشستگان کشوری در خصوص تأخیر در برقراری ...
1