کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

حرف‌های نواب دانشی معاون سازمان بازرسی کهگیلویه و بویراحمد در باره طرح‌های گردشگری و واگذاری زمین؛

پشت این مستطیل چه خبر است؟

11 آذر 1400 ساعت 22:00

از توسعه گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد به جزء شعارهای شیک و زیبای مسئولان در جلوی دوربین‌ها و پشت تریبون‌ها چیزی مشاهده نمی‌شود، مسئولانی که به ظاهر در اندیشه توسعه گردشگری با ایجاد چند آلاچیق هستند.


وقتی در آخرین «جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد»، مسئولان مربوطه؛ «مستطیلی» را روی نقشه‌ای ترسیم کرده بودند و آن را به عنوان طرح گردشگری معرفی و تمام تلاش‌شان را برای تصویب آن می‌کردند، در حالی که هیچ توجیه قانع کننده‌ای برای استاندار و سایر مدیران عضو این ستاد نداشتند، اگر در باره طرح‌های گردشگری هیچ حرفی هم نزنیم، اما صحبت‌های نواب دانشی معاون بازرسی استان کهگیلویه و بویراحمد را در فیلم زیر ببینید، شاید برخی واقعیت‌ها دست مان بیاید که مشکلات کار کجاست!    

کلاه بزرگ

به گزارش کبنا، توسعه گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد تنها در حد شعارهای شیک و زیبای مسئولان در جلوی دوربین‌ها و پشت تریبون‌ها مانده است.
 استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن دو اقلیم سردسیر و گرمسیر و قرار گرفتن در دامنه کوه‌های زاگرس از منابع طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است.
وجود مناظر زیبای طبیعی، رودخانه‌ها، جنگل‌های بلوط و ... استان کهگیلویه و بویراحمد را به عنوان یک منطقه مستعد گردشگری در کشور مطرح کرده و به شهر یاسوج مرکز این استان لقب پایتخت طبیعت ایران را داده‌اند.
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ظرفیت‌های بسیار در بخش گردشگری در برخورداری از زیرساخت‌های لازم محروم است و در همه مناطق این استان شاید 10 مکان مناسب برای استفاده گردشگران وجود ندارد و این موضوع در حالی است که همواره مسئولان امر وجود این ظرفیت را به عنوان یک جایگزین مناسب برای صنعت نفت معرفی می‌کنند.
از توسعه گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد به جزء شعارهای شیک و زیبای مسئولان در جلوی دوربین‌ها و پشت تریبون‌ها چیزی مشاهده نمی‌شود، مسئولانی که به ظاهر در اندیشه توسعه گردشگری با ایجاد چند آلاچیق هستند.
اما آلاچیق‌های شتاب دهنده به توسعه گردشگری استان یک کلاه بزرگ بر سر توسعه بوده و در اغلب موارد ایجاد آن صرفاً به دلیل تصرف اراضی و به جیب زدن بیت‌المال و استفاده از تسهیلات ارزان قیمت است.
پروژه‌های گردشگری با طرح‌های توجیهی ضعیف و گاه سفارشی اراضی ملی در استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌بلعد و فتیله معرفی این ظرفیت به جهان را پایین می‌کشد.
علی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد نسبت موضوع واگذاری اراضی ملی به طرح‌های مختلف استان ابراز نگرانی کرد و گفت: با توسعه گردشگری و ایجاد پروژه در این بخش مخالف نیستیم، اما چگونگی اجرا باید واضح و شفاف باشد.
وی افزود: در ایجاد طرح‌های گردشگری باید مشخص شود که این طرح چه منفعت، توجیه و چه تعداد اشتغال در استان ایجاد می‌کند.
احمدزاده گفت: جهت جلوگیری از به تاراج رفتن اراضی ملی به بهانه اجرای طرح و پروژه، در قراردادها قید شود اراضی تا زمان فعالیت کامل طرح در اختیار سرمایه‌گذار است و در غیر این صورت زمین از طرف قرارداد بازپس گرفته شود.
وی بیان کرد: اگر این قید در قرارداد باشد دیگر نیازی به طرح دعاوی در مراجع قضایی و به درازا کشیدن و اتلاف وقت و سرمایه نیست.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به واگذاری اراضی ملی به طرح‌های گردشگری واکنش نشان داد و گفت: در برخی از موارد برای ایجاد چند سوئیت و آلاچیق به بهانه کمک به توسعه گردشگری چند هزار متر زمین در اختیار افراد قرار می‌گیرد.
علی شهابی‌نسب افزود: برای ایجاد یک طرح با زیربنای ساختمانی یک هزار متر گاه یک هکتار زمین واگذار می‌شود و این جزء آسیب به این منابع منفعت دیگری ندارد.
 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در سال‌جاری استان به عنوان پایلوت گردشگری استان معرفی شده اظهار داشت: 320 جاذبه گردشگری در استان شناسایی شده و طرح توسعه گردشگری استان در دستور کار قرار دارد.
مجید صفایی افزود: گردشگری تنها حوزه‌ای بوده که می‌تواند در ایجاد اشتغال پایدار ایجاد کند.
وی در واکنش به واگذاری اراضی به متقاضیان ایجاد طرح‌های گردشگری، عنوان کرد: اگر سرمایه‌گذار از ظرفیت واگذاری اراضی ملی استفاده کند و به اجرای پروژه نپردازد با هماهنگی مراجع قضایی برخورد لازم صورت می‌گیرد.


کد مطلب: 441825

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/441825/پشت-این-مستطیل-خبر

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir