تاریخ انتشار
دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۹
کد مطلب : ۴۳۳۴۷۶
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد:

حجم آب سد شاه قاسم ۴۰ درصد کاهش یافته است / ضرورت برگزاری میزگرد تخصصی "بحران آب"

۲
۱
حجم آب سد شاه قاسم ۴۰ درصد کاهش یافته است / ضرورت برگزاری میزگرد تخصصی "بحران آب"
کبنا ؛معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، گفت: تنش آبی احتمالی با بسیج امکانات مدیریت شود.
به گزارش کبنا نیوز از یاسوج، صبح امروز دوشنبه (6 اردیبهشت 1400) کیامرث حاجی زاده در نشست تنش آبی استان، اظهار داشت: دنیا به سمت خشک شدن پیش می رود و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست  و به جز حوزه های البرز و زاگرس مابقی مناطق گرم و خشک هستند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، عنوان کرد: در برهه ی زمانی برخی از افراد در مقابل ساخت سدها موضع گیری می کردند در حالی که در سیل ۹۸ اگر همین سد ها نبود خیلی مردم کشته و خشکسالی کشور را نابود می کرد.
وی با تاکید بر اینکه وقتی پروژه ای تعریف می شود باید دارای پیوست زیست محیطی باشد، عنوان کرد: باید تلاش کرد ماده های ۵۶ و ۲۳ را برای سدهای سقاوه و آبریز اخذ کنیم.
حاجی زاده گفت: با اجرایی شدن سد آبریز حوزه گرمسیر مشکلی نخواهد داشت.
وی با ابراز نگرانی از اینکه حجم آب سد شاه قاسم نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشته است، ابراز ‌کرد: از لحاظ بارش باران دومین استان بعد از استان های شمالی هستیم ولی مسئله خشکسالی جدی است.
حاجی زاده با اشاره به اینکه سال ها از آغاز به کار سد تنگ سرخ می گذرد، اظهار داشت: در همین دو سال اخیر وضعیت اجرایی این سد شتاب گرفته است.
وی ابراز کرد: اگر ماده ۵۶ پروژه آبرسانی به ۴ شهر اخذ می شد اکنون باتوجه به مشکلات اعتباری کشور شاهد تاخیر در اجرای این پروژه نبودیم.
معاون عمرانی استاندار یکی از مشکلات پروژه های کهگیلویه و بویراحمد را طولانی شدن پروسه پیشرفت فیزیکی آنها دانست و افزود: ۸۰ درصد اعتبارات ملی است و تنها ۲۰ درصد مربوط به استان است  که می طلبد مدیران با سرعت عمل در جذب اعتبارات مشکلات پروژه ها را برطرف کنند.
حاجی زاده اولین اصل در مدیریت موفق را داشتن ارتباطات و قدرت تعامل مدیران برشمرد و گفت: مدیران در ستاد سازگاری با کم آبی با همت جهادی کارها را پیش ببرند.
وی بیان کرد: استان با ۴ بحران از جمله کرونا که یک اپیدمی جهانی است رو به رو است که به  نسبت استان های برخوردار و با مدیریت صحیح و قاطع استاندار  همراهی مردم وضعیت بهتری داریم و اما بازسازی سی سخت، تنش آبی و آتش سوزی ها دیگر بحران های پیش رو است.
حاجی زاده با بیان اینکه ۱۲۵ روستا و مناطق عشایری استان با تنش آبی رو به رو هستند، گفت: با این وضعیت بارش ها و میزان بارش برف که نسبت به سال گذشته کاهش یافته است باید این شرایط را مدیریت کرد.

وی از تشکیل۶ کمیته از جمله کمیته آب، کمیته برق، کمیته اطلاع رسانی، کمیته کشاورزی و صنعت، کمیته امنیتی و انتظامی و کمیته تعیین خسارات خبر داد و افزود: این کمیته ها باید به صورت هفتگی برگزار شوند.
حاجی زاده بر نقش رسانه ها به ریاست صدا و سیما در کمیته اطلاع رسانی تاکید کرد و گفت: میزگردهای تخصصی در ساعت های پیک مصرف برق برگزار و برنامه های متنوع فرهنگی برای جوانان، نوجوان و کودکان در این راستا تهیه و عملیاتی شود.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷، یک هزار میلیارد تومان به تنش آبی در کشور اختصاص یافت، عنوان کرد: امسال دو ردیف جدید تنش آب روستایی و راه روستایی به استان اضافه شد.
حاجی زاده در بخش دیگری از سخنانش از همراهی برنامه و بودجه قدردانی کرد و گفت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی هماهنگی بیشتری با سازمان برنامه داشته باشند.
وی ‌همچنین از همراهی اصحاب رسانه و صدا و سیما در پوشش برنامه های فرهنگی در خصوص مصرف بهینه آب و برق قدردانی کرد.
حاجی زاده تاکید کرد: اولویت نخست حوزه عمرانی استانداری تامین آب شرب و ساماندهی راه های روستایی و بعد مبلمان شهری است.
وی با تاکید بر اینکه آب منطقه ای اولویت خود را به احیای منابع آبی اختصاص دهد، گفت: در خصوص تامین برق در بهار و تابستان برنامه ریزی دقیق انجام شود.
حاجی زاده تصریح کرد: تصفیه خانه یاسوج تا خرداد ماه در مدار بهره برداری قرار گیرد.
وی همچنین خواستار در دستور کار قرار گرفتن وضعیت عشایر شد و گفت: مدیران از محل اعتبارات روستایی، روستاهای عشایر نشین را به صورت ویژه ببینند.
حاجی زاده با بیان اینکه پروژه تنگ سرخ فعال شده است، تاکید کرد: می طلبد سد آبریز و سقاوه نیز در همین دولت پیگیری شود.
علی شهابی نسب رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در این نشست، اظهار داشت: ۳۴ میلیارد تومان برای رفع تنش آبی روستاهای استان اختصاص یافت.
وی افزود: ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیز به راه های روستایی استان اختصاص یافت.
نام شما

آدرس ايميل شما

پرستار
Iran, Islamic Republic of
جنگ آینده جنگ آب خواهد بود ، کاش نمایند های استان خصوصا نماینده شهرستان کهگیلویه کارهای خصوصی و فردی را کنار بگذارن و به فکر سد ابریز باشند ، تحول کهگیلویه در سد هست نه در در پتروشیمی ، ۳۰ هزار هکتار دشت مسطح و حاصلخیز یعنی ۱۰۰هزار شغل مستقیم ، چرا ایشان مشاوران خوبی ندارند که این موارد را گوشزد کنن ؟ اخه مگه جابجا کردن این مدیر و اون وکیل و ... دردی از این مردم رنج کشیده دوا میکنه ، چرا اصحاب رسانه در این مورد وظایف خود را انجام نمیدن
نباید انتظار داشت آب سد شاه قاسم کم نشود!
سد شاه قاسم به دلیل انتخاب غیر کارشناسی محل سد و هدر روی آب کف سد درچار مشکل است.
این هم از مهندسین با کفایت !!!!
آژیر قرمز خودکشی

آژیر قرمز خودکشی

14 ماه می‌شود که کرونا در کشور می‌تازد و مردم مجبور به کاهش مراودات، خانه‌نشینی و انزوا ...
این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

آیا می‌دانستید لوازم خانگی می‌توانند یک زندگی «پنهان» داشته باشند و حتی زمانی که دکمه‌ ...
از خاتمی تا ظریف

از خاتمی تا ظریف

پس از نهی آیت‌الله سید‌حسن خمینی برخی رسانه‌های رقیب با طرح این مساله که پروژه انتخاباتی ...