تاریخ انتشار
جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۳
کد مطلب : ۴۲۹۴۸۱
آیا ترامپ با متمم ۲۵ قانون اساسی برکنار می‌شود؟

ترامپ: در مراسم تحلیف بایدن شرکت نمی‌کنم

۰
ترامپ: در مراسم تحلیف بایدن شرکت نمی‌کنم
کبنا ؛دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: خطاب به همه آنها که پرسیده‌اند؛ من در مراسم تحلیف در روز بیستم ژانویه شرکت نخواهم کرد.
به گزارش کبنا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد روز ۲۰ ژانویه به مراسم تحلیف جو بایدن نخواهد رفت.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: خطاب به همه آن‌ها که پرسیده‌اند؛ من در مراسم تحلیف در روز بیستم ژانویه شرکت نخواهم کرد.
     
آیا ترامپ با متمم ۲۵ قانون اساسی برکنار می‌شود؟
حادثه شورش طرفداران ترامپ و یورش آنها به کنگره آمریکا، دموکرات‌های خشمگین از ترامپ را بر آن داشت تا راهی برای برکناری او بیابند که یکی از آنها متمم ۲۵ قانون اساسی ایالات متحده است.
 استیضاح سال گذشته، ابتلای ترامپ به کرونا و همچنین ناتوانی وی در مهار شیوع کووید-۱۹ در ایالات متحده، باعث نشد که دونالد ترامپ رفتار تهاجمی و تحریک‌آمیز خود علیه ساختار موجود را کنار بگذارد و به یکه‌تازی برای کسب منافع شخصی پایان دهد.
او حزب جمهوری‌خواه را مدیون خود ساخت و در سخنرانی روز چهارشنبه هم گفت که ۲۵ عضو کنگره به خاطر حمایت مستقیم او انتخاب شدند و فرزند وی هم از «حزب جمهوری‌خواه دونالد ترامپ» یاد کرد.
با حادثه‌ای که پس از سخنان تحریک‌آمیز روز چهارشنبه ترامپ علیه کنگره رخ داد که در حال تأیید پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب بودند، خشم دموکرات‌ها بیشتر شد و بر آن شدند به هر شکل ممکن، ترامپ را پیش از یکم بهمن ماه و آغاز آئین تحلیف رئیس جمهوری چهل و ششم، از قدرت برکنار کنند.
استیضاح و اجرای متمم ۲۵ قانون اساسی دو گزینه‌ای است که مطرح شده است.
متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا در سال ۱۹۶۷ و در پی ترور «جان اف کندی» رییس جمهوری وقت آمریکا تصویب شد که به شرح زیر است:
بخش ۱
در صورت عزل، فوت یا کناره‌گیری رئیس‌جمهور از سمت خود، معاون وی رئیس‌جمهور می‌شود.
بخش ۲
هرگاه سمت معاون ریاست جمهوری بلاتصدی شود، رئیس‌جمهور یک نفر را به عنوان معاون خود نامزد می‌نماید که در صورت تأیید رأی اکثریت مجالس قانونگذاری، سمت مزبور را عهده‌دار می‌شود.
بخش ۳
هرگاه رئیس‌جمهور طی اعلامیه کتبی به رئیس موقت سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهد که توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد و تا زمانی که اعلامیه‌ای کتبی مبنی بر لغو اعلامیه پیشین ارسال ننماید، معاون وی به عنوان کفیل رئیس‌جمهور اختیارات و وظایف مزبور را عهده‌دار می‌شود.
بخش ۴
هرگاه معاون رئیس‌جمهور و اکثریتی متشکل از مقامات اصلی دستگاههای اجرایی یا هر مرجع دیگری که کنگره می‌تواند به موجب قانون پیش‌بینی نماید، طی اعلامیه‌ای کتبی به رئیس موقت سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهند که رئیس‌جمهور توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد، معاون رئیس‌جمهور بی‌درنگ به عنوان کفیل ریاست جمهوری اختیارات و وظایف فوق را به عهده می‌گیرد.

از آن پس در صورتی که رئیس‌جمهور با اعلامیه‌ای کتبی به رئیس موقت سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهد که ناتوانی وی رفع شده است، می‌تواند اعمال اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را دوباره عهده‌دار گردد، مگر اینکه معاون رئیس‌جمهور و اکثریتی متشکل از مقامات اصلی بخشهای اجرایی، یا مراجع دیگری که کنگره می‌تواند از طریق قانون پیش‌بینی کند ظرف چهار روز طی اعلامیه‌ای کتبی به رئیس موقت سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهند که رئیس‌جمهور توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد. در این صورت، چنانچه کنگره جلسه رسمی نداشته باشد ظرف چهل و هشت ساعت تشکیل جلسه خواهد داد و در این مورد تصمیم‌گیری می‌کند. چنانچه کنگره ظرف بیست و یک روز پس از دریافت اعلامیه کتبی اخیر، یا در صورتی که جلسه رسمی نداشته باشد، ظرف بیست و یک روز پس از اینکه از کنگره خواسته می‌شود، تشکیل جلسه دهد و با دو سوم آرای هر دو مجلس تشخیص دهد که رئیس‌جمهور توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد، معاون رئیس‌جمهور به عنوان کفیل وی انجام همان وظایف را به عهده می‌گیرد. در غیر این صورت رئیس‌جمهور اختیارات و وظایف خود را دوباره برعهده می‌گیرد.
اگرچه سران دموکرات معتقدند که اعمال این ماده به سادگی قابل تحقق است، اما با توجه به مخالفت مایک پنس معاون رئیس جمهوری و عدم استقبال سایر اعضای دولت ترامپ، همچنین نگاه منفی اکثریت سناتورهای جمهوری‌خواه برای حرکت در این مسیر به ویژه پس از انتشار پیام ویدئویی شامگاه پنج‌شنبه ترامپ برای انتقال آرام قدرت، به نظر می‌رسد این گزینه دموکرات‌ها عملی نخواهد شد.
همراه نبودن جمهوری‌خواهان با اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی و همچنین استیضاح که به دو سوم رأی سنا هم نیاز است، در اظهارات روز جمعه سناتور لیندسی گراهام بیشتر نمایان است که گفت: همان‌طور که شب گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری اظهار داشت، زمان آرامش و حرکت است.
وی افزود: اگر پلوسی رئیس مجلس استیضاح را در آخرین روزهای ریاست جمهوری ترامپ ترتیب دهد، ضرر آن بیش از فایده خواهد بود. من امیدوارم که بایدن رئیس جمهوری منتخب خسارت ناشی از این کار را ببیند.
رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا که هنوز اکثریت جمهوری‌خواه را دارد، تاکید کرد: هرگونه تلاش برای استیضاح رئیس جمهوری ترامپ نه تنها در مجلس سنا ناموفق بود بلکه سابقه خطرناکی برای آینده ریاست جمهوری محسوب می‌شود.
به نظر می‌رسد گراهام در این اظهارات، هم نسبت به آنچه که جمهوری‌خواهان برای رئیس جمهوری دموکرات‌ها می‌توانند انجام دهند هشدار داده شده است و هم به نظر می‌رسد به ادامه اعتراض‌های شدید حامیان ترامپ و تداوم چرخه خشونت انذار می‌دهد.

کارشناسان بین‌المللی: بایدن سیاست شکست خورده ترامپ ضدایران را پایان دهدبیش از ۵۰ نفر از کارشناسان بین‌المللی، اساتید دانشگاه، اندیشمندان، صاحب‌نظران، مدیران اندیشکده‌ها و دیپلمات‌های سابق کشورهای جهان در نامه‌ای خطاب به جو بایدن خواستار بازگشت فوری آمریکا به توافق هسته ایران شدند و به او تاکید کردند که سیاست‌های شکست خورده ترامپ علیه را پایان دهد.
 در این نامه که یک نسخه آن در تارنمای شورای ملی ایرانیان آمریکا منتشر شد، آمده است: ما کارشناسان مسائل ایران، روابط بین‌الملل و منع اشاعه سلاح‌های اتمی، بدین وسیله حمایت کامل خود را از تعهد دولت آقای بایدن به کنار گذاشتن سیاست شکست‌خورده دولت ترامپ در قبال ایران و کارزار فشار حداکثری علیه این کشور، و بازگرداندن امریکا به مسیر دیپلماسی و پایبندی کامل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یا همان توافق هسته‌ای با ایران اعلام می‌داریم.
نویسندگان در این نامه می‌افزایند: در سال ۲۰۱۷ آقای ترامپ در شرایطی وارد کاخ سفید شد که موضع امریکا در قبال ایران در وضعیت خوشایند بود. برنامه هسته‌ای ایران دیگر از نظر امنیتی چندان باعث نگرانی نبود و در عین حال این شانس وجود داشت که گفت وگوهای دیپلماتیک با این کشور موضوعات گسترده‌تری از جمله نگرانی‌های مهم امنیتی در سوریه و یمن را نیز در بر گیرد. اما در عوض، ترامپ به شکل یک‌جانبه و با وجود اعتراض متحدان نزدیک امریکا از برجام خارج شد، در حالی که ایران همچنان به توافق پایبند مانده بود. زخمی که امریکا با این کار به خودش زد، باعث شد این کشور در مسیر ویرانگر قرار گیرد که بازگشت از آن نیز کار ساده‌ای نیست.
نامه یادشده خاطر نشان می‌دهد که رویکرد ترامپ شکست خورده است و اکنون شما وظیفه نه چندان خوشایند جبران سیاست‌های آسیب‌زای او را بر عهده دارید و در عین حال باید با کینه‌توزی‌های داخلی و همه‌گیری مرگبار کرونا نیز دست و پنجه نرم کنید. با این وجود، برای ما واضح و مبرهن است که سرراست‌ترین مسیر، اقدام فوری جهت بازگرداندن امریکا و ایران به برجام و پایبندی به آن است.
این نامه با بیان این ادعا که برخی از روی خیرخواهی می‌گویند دولت بایدن باید بازگشت آمریکا به میز مذاکره با ایران را به تأخیر بیندازد، می‌افزاید: استدلال برخی از آنها این است که تحریم‌های ترامپ نه تنها موضع امریکا در قبال ایران را تضعیف نکرده، بلکه اهرم فشار واشنگتن در برابر تهران را تقویت کرده است. برخی دیگر نیز معتقدند نباید با بازگشت فوری به میز مذاکره با ایران، در داخل وارد دعواهای سیاسی شد. اما تأخیر ممکن است باعث شود این تصور به وجود بیاید که اقدام ترامپ قانونی بوده و مهر تأیید دولت جدید را نیز دریافت می‌کند. این مسئله می‌تواند آخرین فرصت امریکا برای توقف سیاست‌های ترامپ را از بین ببرد و پنجره مذاکره با ایران را به طور کامل ببندد. این کار می‌تواند ایران را نیز به توسعه هر چه بیشتر برنامه هسته‌ای خود با هدف تقویت اهرم فشار در برابر امریکا تشویق کند. در این صورت، اوضاع در همین ابتدای کار دولت جدید، بحرانی می‌شود.
کارشناسان یاداور شد که ایران کارت‌های هسته‌ای بسیار زیادی دارد که می‌تواند با آن بازی کند، از جمله غنی‌سازی در سطوح بالاتر، محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی، و خروج از برجام و ان‌پی‌تی. پس به جای اینکه دست روی دست بگذارید و تضعیف جایگاه خود در مذاکره را نظاره‌گر باشید، باید برای احیای کانال‌های دیپلماتیک فوراً اقدام نمایید.
آن‌ها در این نامه به رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیشنهاد کردند: در روز اول کاری خود فرمان دونالد ترامپ (سند سیاست امنیت ملی شماره ۱۱) مبنی بر خروج امریکا از برجام را لغو کرده و خواستار برگزاری نشست کمیسیون برجام به منظور حل مسائل مربوط به عدم پایبندی به توافق شوید. به طور همزمان، امریکا باید تحریم‌هایی را که واکنش ایران به همه‌گیری کرونا را مختل کرده و هدف از وضع آن محدود کردن گزینه‌های دولت بایدن برای مذاکره با ایران بوده است، لغو کند.
در پایان نامه یادشده آمده است: بدون تردید، احیای دیپلماسی کار دشواری خواهد بود، اما پنجره نجات برجام تا ابد باز نمی‌ماند. اقدام فوری علاوه بر تضمین منافع ملی امریکا، باعث می‌شود چالش‌های پیش روی دولت شما در درازمدت کاهش یابد.
این نامه از سوی افرادی چون پیتر جنکینز نماینده اسبق انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی، مارک فیتزپاتریک مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا، الی گرانمایه کارشناس اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» و رابرت هانتر سفیر سابق آمریکا در ناتو امضاء شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟

آیا آمریکا همچنان مدینه فاضله جهانی است؟

دوره حضور دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا در قدرت، با این کشور کاری کرده که دیگر ...
ترامپ: من رئیس‌جمهورم پای بایدن به کاخ سفید نخواهد رسید / ترس واشنگتن از هواداران مسلح ترامپ

ترامپ: من رئیس‌جمهورم پای بایدن به کاخ سفید نخواهد رسید / ترس واشنگتن از هواداران مسلح ترامپ

 در صورتي که جنگي در منطقه رخ دهد همه توجه‌ها به اين جنگ منعطف خواهد شد و بالطبع توجه ...
پیشنهاد زیباکلام مبنی بر اعدام سلطانِ واکسن کرونا!

پیشنهاد زیباکلام مبنی بر اعدام سلطانِ واکسن کرونا!

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی پیشنهاد اعدام سلطانِ واکسن کرونا را مطرح ...