تاریخ انتشار
سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : ۴۲۸۷۹۳
در توئیتی مطرح شد؛

خبر مهم مطهری درباره واکسن کرونا و FATF

۰
خبر مهم مطهری درباره واکسن کرونا و FATF
کبنا ؛
علی مطهری امروز در توئیتی خبر داده است که به دلیل قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه اف‌ای تی اف ایران نتوانسته است واکسن کرونای سازمان بهداشت جهانی را تهیه کند.
علی مطهری امروز در توئیتی خبر داده است که به دلیل قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه اف‌ای تی اف ایران نتوانسته است واکسن کرونای سازمان بهداشت جهانی را تهیه کند.
به گزارش کبنا نیوز به نقل از فرارو، او در این باره نوشت: به خاطر این که در لیست سیاه اف‌ای تی اف قرار داریم نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد.
روز گذشته کاربران ایرانی با به راه انداختن طوفان توئیتری از مقامات کشور خواستند "واکسن بخرند". کاربران زیادی از بی عملی مسئولان در این باره انتقاد کردند.
همچنین محمدرضا ظفرقندی رییس نظام پزشکی هم در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار خرید واکسن کرونا شد. ظفرقندی در این نامه نوشت: "ضمن ارج نهادن بر تلاش‌های دانشمندان عزیز کشورمان برای تولید واکسن کرونا، عنصر زمان برای مقابله با این بیماری بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است و با توجه به تولید و شروع استفاده از واکسن در کشورهای مختلف به نظر می‌رسد، لازم است همه تلاش‌ها بر خرید هر چه سریع‌تر واکسن و شروع واکسیناسیون مردم عزیز کشورمان در یک بازه زمانی مشخص متمرکز شود."
شب گذشته وزیر بهداشت به مناسبت روز پرستار پیامی ویدئویی منتشر کرد و گفت که ایران به زودی واکسن کرونا را از منابع معتبر تهیه خواهد کرد و در روزهای آینده خبرهای خوشی را از ورود واکسن به مردم می‌دهیم. او همچنین از به نتیجه رساندن یک قرارداد خارجی در این رابطه خبر داد اما توضیح بیشتری نداد. 
گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (اف‌ای تی اف)، نهادی است که لیستی از کشور‌های با ریسک بالای پولشویی منتشر می‌کند و توصیه‌های احتیاطی درباره‌شان دارد که به "لیست سیاه" مشهور شده است.
کشور‌هایی که قوانین مورد نظر این نهاد را علیه پولشویی تصویب می‌کنند و به کنوانسیون‌های مبارزه با کمک مالی به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند، در لیست سیاه قرار نمی‌گیرند، اما اگر کنوانسیون‌های مورد نظر را نپذیرد، آن کشور در لیست سیاه قرار می‌گیرد. قرار گرفتن در لیست سیاه "اف‌ای‌تی‌اف" تبعات مالی زیادی دارد از جمله اینکه بسیاری از بانک‌ها جهان حاضر به همکاری مالی با آن کشور نخواهند شد. درباره ایران گفته می‌شود حتی بانک‌های چینی و روسی هم شرط خروج از لیست سیاه را مطرح کرده‌اند.
دولت حسن روحانی در سال‌های گذشته با وعده انجام اصلاحاتی توانسته بود این سازمان بین‌المللی را قانع کند که حضور ایران در لیست سیاه آن معلق شود، اما پس از مدت‌ها کشمکش میان دولت، مجلس، شورای نگهبان و سرانجام بلاتکلیفی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیوستن ایران به دو کنوانسیون مورد نظر گروه ویژه نهایی نشد.
در نتیجه ایران اسفند ماه سال گذشته دوباره به لیست سیاه بازگشت.
در داخل ایران اصولگرایان به شدت مخالف پذیرش لوایح اف‌ای تی‌اف هستند آن‌ها می‌گویند پیوستن این لوایح دست ایران در کمک به گروه‌های مقاومت در منطقه را می‌بیندد، اما دولت می‌گوید این ادعای درستی نیست.
اخیرا لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور اعلام کرد رهبر انقلاب با درخواست دولت برای تمدید مهلت بررسی لوایح «اف‌ای‌تی‌اف» موافق کرده‌اند.
مجمع تشخیص نیز این خبر را تائید کرده است.
اما اصولگرایان می‌گویند مجمع نباید لوایح را تصویب کند. اخیرا ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که مجمع با این اف ای تی اف مخالفت می کند. 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

امامزاده دموکراسی شفا نمی‌دهد؟!

امامزاده دموکراسی شفا نمی‌دهد؟!

ینکه برای مردم این ادراک ساخته شود که از صندوق رای نمی‌توانند سرنوشت‌شان را عوض کنند....
اصولگرایانی که نمی‌خواهند در آستانه انتخابات اصولگرا باشند!

اصولگرایانی که نمی‌خواهند در آستانه انتخابات اصولگرا باشند!

ضرغامی: «اصلا من اصولگرا نیستم. اشکال بزرگ ما این است که یک پوست خربزه از ابتدا زیر پای ...
پایان وهم آقای پوپولیست

پایان وهم آقای پوپولیست

 پس از 6 هفته تلاش بی وقفه و نافرجام «دونالد ترامپ» برای بی اعتبار کردن پیروزی رقیب دموکراتش،...