کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گفت و گو با جوانترین کارتونیست موفق ایران و جهان؛

علی راسترو: بزرگترین آرزویم این است که به ناشناخته ها چنگ بزنم

14 آبان 1399 ساعت 19:52

کسب جایزه بزرگ نهمین جشنواره بین‌المللی کارتون قبرس ۲۰۲۰ ،جایزه ویژه مسابقه بین المللی کارتون ترکیه ۲۰۲۰ جایزه ویژه جشنواره بین‌المللی کارتون «ما کرونا را شکست می‌دهیم»، برگزیده مسابقه نقاشی دیواری در شهر یاسبرین کشور مجارستان، برگزاری نمایشگاه مجموعه آثار کاریکاتور در نمایشگاه استفان سیکرا شهر یاسبرین در کشور مجارستان، منتخب بیست و دومین جشنواره یورو کارتوناله بلژیک ۲۰۱۹، منتخب بیست و چهارمین بینال هنری گابروو بلغارستان ۲۰۱۹، چاپ هشت اثر در ششمین مجله کارتونیست‌های جهان uwc، چاپ پنج اثر در مجله calicomix کلمبیا، فینالیست و منتخب در جشنواره‌های متعدد کارتون از قبیل: برزیل، آلمان، ترکیه، مونته نگرو، کوزوو از جمله موفقیت‌های علی راسترو هنرمند خوش ذوق یاسوجی است.


علی راسترو جوان‌ترین هنرمند کارتونیست در سطح جهانی است و تاکنون موفقیت‌های ارزنده‌ای در مسابقه‌ها و جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی کسب کرده است.
به گزارش کبنانیوز، کسب جایزه بزرگ نهمین جشنواره بین‌المللی کارتون قبرس ۲۰۲۰، جایزه ویژه مسابقه بین المللی کارتون ترکیه ۲۰۲۰ جایزه ویژه جشنواره بین‌المللی کارتون «ما کرونا را شکست می‌دهیم»، برگزیده مسابقه نقاشی دیواری در شهر یاسبرین کشور مجارستان، برگزاری نمایشگاه مجموعه آثار کاریکاتور در نمایشگاه استفان سیکرا شهر یاسبرین در کشور مجارستان، منتخب بیست و دومین جشنواره یورو کارتوناله بلژیک ۲۰۱۹، منتخب بیست و چهارمین بینال هنری گابروو بلغارستان ۲۰۱۹، چاپ هشت اثر در ششمین مجله کارتونیست‌های جهان uwc، چاپ پنج اثر در مجله calicomix کلمبیا، فینالیست و منتخب در جشنواره‌های متعدد کارتون از قبیل: برزیل، آلمان، ترکیه، مونته نگرو، کوزوو از جمله موفقیت‌های این هنرمند خوش ذوق یاسوجی است.
اکنون به بهانه کسب افتخارات اخیر وی از دو جشنواره بین الملی کارتون  درکشورهای قبرس و ترکیه با او به گفتگو می‌نشینیم:
 لطفاً خودتان را معرفی کنید.
علی راسترو هستم، متولد شهر یاسوج و در رشته نقاشی دانشگاه یزد، فارغ التحصیل شده‌ام.
 رشته تحصیلی‌تان چیست و چه شد که این رشته را انتخاب کردید؟
رشته تحصیلیم نقاشی هست. از سال ۸۵ به کلاس‌های آزاد نقاشی رفتم و دیپلم گرافیک را گرفتم بعد از آن هم به دانشگاه یزد در رشته نقاشی رفتم و به تازگی هم در مقطع کارشناسی رشته نقاشی دانشگاه یزد فارغ التحصیل شده‌ام.
به دلیل پیگیری و رفتن به کلاس‌های آزاد نقاشی در اوایل بچگی، رفته رفته به این رشته علاقمند شدم و بعداً آن را به طور جدی‌تر ادامه دادم تا این شد که دست تقدیر من رو در این رشته به این مقطع آورد.
درباره دانش طراحی و همین طور تجربیات خودتان برای ما توضیح دهید.
به این دلیل که رشته تخصصی و دانشگاهی بنده نقاشی هست، بصورت پایه‌ای و آکادمیک مباحث طراحی و رنگ رو کار کرده‌ام و خداروشکر تلاش زیادی با کمک برخی استادان قدرتمند در این راستا صورت گرفته است.
هنرمند کهگیلویه وبویراحمدی جایزه جشنواره قبرس را کسب کرد
برای ما خلاصه‌ای از سابقه کاری خود بگویید.
همانطور که عرض کردم در سال ۸۵ به آموزشگاه‌های آزاد نقاشی رفتم و همینطور جریان جدی‌تر پیش رفت و بصورت حرفه‌ای و تخصصی وارد این رشته شدم. و اکنون هم در رشته نقاشی دانشکده هنر و معماری یزد، فارغ التحصیل شده‌ام.
شما ابتدا اشتیاق به نقاشی داشتید، چه شد که سر از عرصه گرافیک درآوردید؟
در ابتدای کار بنده به آموزشگاه‌های آزاد نقاشی رفتم و موقع انتخاب رشته در مقطع دبیرستان با مشکل نبود این رشته در هنرستان مواجه شدم، چون فعالیت‌های نرم افزاری هم بصورت خودجوش داشتم و تشابه دروس رشته گرافیک با نقاشی، به این رشته رفتم اما هدفم رشته نقاشی در مقطع دانشگاهی بود که خوشبختانه به وقوع پیوست.
هم‌اکنون هم فعالیت گسترده‌ام در رشته کارتون و کاریکاتور هست که شاخه‌ای میان رشته‌ای بین نقاشی و گرافیک می‌باشد.
رابطه گرافیک را با سایر رسانه‌های تصویری چگونه تحلیل می‌کنید؟
حداقل در رشته کارتون و کاریکاتور نقش گرافیک بیشتر در خلاصه و تسریع کردن انتقال مفهوم با استفاده از نشانه‌هاست، مانند یک پوستر. در کارتون سعی بر بیان مفاهیمی با استفاده از نشانه‌هایی رمزگذاری شده برای مخاطب است که بیشتر کارکردی گرافیکی دارد و طراحی و ساختار تجسمی آن هم بر پایه نقاشی و طراحی شکل می‌گیرد.

اهداف و کارکردهای این بخش از هنر گرافیک را چه می‌دانید؟
هدفی کلی برای کارتون و کاریکاتور تعریف نمی‌کنم اما هدف بنده از کار در این بخش از هنر نقاشی و گرافیک، انتقال مفاهیم و نظریه‌های ذهنی متناسب با ایماژها، مطالعات و تجربیات خودم است.
هنگام طراحی ازچیزی بیشتر  الهام می‌گیرید؟
هر اثری که بنده خلق می‌کنم سعی من این است که بر پایه تجربیات و نگاه خودم به زندگی باشد، پس بیشتر الهاماتم از بطن نگاه شخصی خودم به زندگی نشأت می‌گیرد.
چه مشکلاتی سر راه این رشته هنری می‌بینید؟
من هیچ مشکلی بر سر راه این رشته یعنی کارتون یا کاریکاتور نمی‌بینم به این خاطر که مشکلی نمی‌تواند قدرتمندی و همواری مسیر آنرا بهم بزند!
از کدام کارهای خود بیشترین رضایت را دارید؟
همه‌ی کارهایم در طی مسیر زندگیم شکل گرفته‌اند و برایم ارزشمندهستند.
به نظرشما بهترین طراح ایرانی کیست؟
در این مورد نظری ندارم، فقط می‌توانم بگویم بهترین هنرمند آن است که هنرش از نگاه عمیق خودش نسبت به زندگی و پیرامون شکل گرفته باشد.
بهترین طرحی که تا به حال دیدی  و متعلق به کی بوده؟
آثار زیادی را دوست دارم و واقعاً برایم دشوار است که بهترین بین آنها انتخاب کنم.
از برنامه خود برای آینده بگویید.
مسیر هنریم را پیش بروم و در این راستا تاثیرگذار عمل کنم.
  چه توصیه‌ای برای طراحان تازه کار دارید؟
به ترتیب: مطالعه، تفکر و تمرین.
بزرگ‌ترین آرزویی که در حرفه‌ات داری؟
بزرگ‌ترین آرزویم این است که همیشه به ناشناخته‌ها چنگ بزنم!
چه شباهتی بین زندگی شما و آثارتان وجود دارد؟
هنرم کاملاً منطبق با زندگی شخصی‌ام است.
از کی با حوزه هنری آشنا شدید آیا کمکی هم به شماه دراین زمینه شده است؟
یک سالی هست که با حوزه هنری آشنا شده‌ام و خداروشکر کمک‌های خوبی هم به بنده در این مسیر شده است و از آنها متشکرم.
پتانسیل هنرمندان استان در رشته گرافیک را چطور ارزیابی می‌کنید؟
همیشه پتانسیل‌های استان را از لحاظ هوشی و تلاش بالا می‌دیدم و می‌بینم، فقط امیدوارم بدون حاشیه و مسائل بی ربط به فکر هنرشان باشند.
سخن آخر...
امیدوارم روزی برسد که هموطنانم متعهدانه در تخصصشان عمل کنند و با آگاهی کامل به حوزه‌ی کاری خود، تاثیرگذار گام بردارند.
--------------------------------------------
تنظیم: مصطفی فرخیانی
روابط عمومی حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد


کد مطلب: 427222

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/427222/علی-راسترو-بزرگترین-آرزویم-این-ناشناخته-چنگ-بزنم

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir