کبنانیوز؛ کبناخبر | نامه«تاجگردون» به عارف و واکنش های عجیب

 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۱ | کد خبر : 330788 |
 •   
  هدف تاجگردون چیست؟

  نامه تاجگردون به عارف برای نزدیکی مجدد به اصلاح طلبان مجلس نامه تاجگردون به عارف برای نزدیکی مجدد به اصلاح طلبان مجلس غلامرضا تاجگردون در نامه‌ای به محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید خواستار نزدیکی مجدد به اصلاح طلبان مجلس و رفع کدورت‌های پیش آمده شده است.

  کبناخبر؛

  فراکسیون امید مجلس در سومین سال انتخاب هیأت رئیسه کمیسیون‌های مجلس تصمیم به جریمه نمایندگانی گرفته است که در ۲سال اخیر با این فراکسیون همراهی نکرده‌اند. در سال اول مجلس دهم فراکسیون امید با کم تجربگی در چینش نیروهایش در کمیسیون‌های مختلف ریاست برخی کمیسیون‌های اصلی مجلس را از دست داد اما درکمیسیون مهمی مثل برنامه و بودجه توانست بر ریاست این کمیسیون غلبه کند. با این حال غلامرضا تاجگردون رئیس این کمیسیون در ماه‌های اخیر به‌ویژه در ماجرای استیضاح وزیران دولت از تصمیمات تشکیلاتی سر باز زده و برخلاف نظر فراکسیون رفتار کرده است.

  خبر رسیده که غلامرضا تاجگردون که پا جای پای محمدرضا باهنر در لابی‌گری‌های پشت پرده بهارستان گذاشته است، در نامه‌ای به محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید خواستار نزدیکی مجدد به اصلاح طلبان مجلس و رفع کدورت‌های پیش آمده شده است. او در نامه بلند بالایش‌ که هنوز به عارف نرسیده است، ماجرای حضورش در پارلمان را شرح داده و از آنچه حدس می‌زده سبب دوری‌اش از فراکسیون امید و حتی فراتر از آن از دایره اصلاح طلبان شده، نوشته است.

  موارد بسیاری در نامه او به رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان آمده است؛ از چرایی حمایتش در رأی آوری برخی وزرای نه چندان محبوب اصلاح طلبان در ایام رأی اعتماد و لابی هایش برای رأی نیاوردن گزینه محبوب اصلاحات در وزارتخانه‌ای که ۳ماه سرگردان رها شد گرفته تا ماجرای اصرارش بر استیضاح ۳ وزیر کار، راه و جهادکشاورزی درآخرین هفته کاری مجلس در سال ۹۶٫ نامه تاجگردون به‌خاطر مواردی که در آن شرح داده، هم خواندنی و هم قابل تامل است. خواندنی است به‌خاطر مرور سیر اتفاقات ۲ساله مجلس دهم و نقش‌آفرینی فراکسیون‌های سیاسی در آن و قابل تامل است به‌دلیل یارگیری پنهانی که در بین صاحب نفوذان سیاسی در داخل و خارج بهارستان وجود دارد و در بزنگاه‌های سیاسی یا قانونگذاری مجلس خود نمایی می‌کند.

  احتمال حذف تاجگردون از ریاست کمیسیون بودجه

  جدای از اهمیت نامه تاجگردون به عارف که به‌دلیل تامل برخی اعضای فراکسیون امید، آنچه نامه‌نگاری تاجگردون در این ایام را با اهمیت‌تر می‌کند، گمانه زنی‌هایی است که در راهرو‌های بهارستان درباره تغییر رؤسای برخی کمیسیون‌های تخصصی مجلس به گوش می‌رسد. زمان زیادی تا برگزاری انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون‌های بهارستان در سال سوم باقی نمانده است- در دهه اول خرداد‌ماه انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون‌ها آغاز می‌شود- در لابه لای زمزمه‌هایی که از ضعف مدیریتی هیأت رئیسه کمیسیون‌هایی چون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و برنامه و بودجه و… به گوش می‌رسد، نام کمیسیون برنامه وبودجه و احتمال خداحافظی تاجگردون با ریاست این کمیسیون بیشتر از دیگر کمیسیون‌ها خود‌نمایی می‌کند. به‌نظرمی رسد نامه او به رئیس فراکسیون امید برای نزدیکی دوباره به گعده اصلاح‌طلبان در بهارستان فاکتوری است که از تضعیف جایگاه او در کمیسیون برنامه و بودجه خبر می‌دهد.

  کمیسیون برنامه و بودجه ۲۲عضو دارد که ۱۰نفر از آنها وابسته به جریان اصولگرا و ۸تن برخاسته از لیست امید و ۳تن اعضای فراکسیون زاگرس نشینان هستند- فراکسیونی که ریاستش با تاجگردون است و تلاش داشت در تأثیر‌گذاری سیاسی بهارستان رقیب فراکسیون امید باشد – به همین دلیل تاجگردون برای مقابله با کاندیدای اصولگرای ریاست کمیسیون چاره‌ای جز رأی همه ۸امیدی فراکسیون ندارد و با اضافه کردن رأی ۳تن از زاگرس نشینان به راحتی برای سال سوم بر مسند ریاست مهم‌ترین کمیسیون اقتصادی بهارستان تکیه خواهد زد. اینکه به‌رغم تخصص و دانش اقتصادی تاجگردون و سابقه قابل توجه او در سازمان برنامه و بودجه و نهاد‌های وابسته به برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور صندلی ریاست او در این کمیسیون پس از ۲سال لرزان شده است دلایل متفاوتی دارد که عملکرد دو ساله او را باید تحلیل کرد.

  جدال فراکسیونی

  بحث تضعیف جایگاه تاجگردون در کمیسیون برنامه و بودجه و دوری گام به گامش از فراکسیون امید را در حاشیه جلسه علنی دیروز با ۵تن از نمایندگان اصلاح طلب بهارستان جویا شدیم. (به‌دلیل اینکه محور گزارش شخص غلامرضا تاجگردون بود، نمایندگان مذکور خواستند نامی از آنها منتشر نشود) همگی متفق القول دور شدن تاجگردون از فراکسیون امید را تأیید کردند و ۵اقدام تاجگردون را در این فاصله‌گرفتن دخیل دانستند. در این ۵عامل، یک فاکتور وجه مشترک اظهارات نمایندگان بودو آن چیزی نبود جز تلاش تاجگردون برای ساختن کاریزمای سیاسی از خود در بزنگاه‌های تصمیم‌‌گیری پارلمان.

  در کنار این عامل یکی از نمایندگان دلیل دوم را تشکیل فراکسیون زاگرس‌نشینان از سوی تاجگردون در ماه‌های اول روی‌کار آمدن مجلس دهم دانست گفت: بیش از ۸۰تن از اعضای لیست امید که از شهر‌های غربی کشور راهی مجلس شده بودند در همان روزهای اول تشکیل فراکسیون امید زمزمه‌های قومیتی سردادند و هدفشان این بود که براساس منافع منطقه‌ای‌شان با هم متحد شوند و اهداف اقتصادی و سیاسی‌شان را در بهارستان پیگیری کنند؛ به همین دلیل هم هنوز زمان زیادی از شکل‌گیری فراکسیون امید نگذشته بود که پرچمدار فراکسیون زاگر‌س‌نشینان شدند. او با بیان اینکه هسته محرک تشکیل این فراکسیون تاجگردون بود، گفت: بعضا مباحث قومیتی برایشان آنقدر مهم بود که فراکسیون امید را با سیاسی خواندن متهم به تندروی کردند و این درحالی بود که خودشان با حضور در لیست امید به مجلس راه یافته بودند.

  این عضو فراکسیون امید تأکید کرد: اوج خودنمایی این فراکسیون در جریان رأی اعتماد به کابینه دوازدهم بود که برخلاف تصمیم فراکسیون امید در عدم‌حمایت از جهرمی برای تصدی وزارت ارتباطات لابی‌های گسترده‌ای برای او انجام داده و برخلاف اصلاح‌طلبان مجلس به او رأی اعتماد دادند. او عدم‌اخذ رأی اعتماد به بیطرف برای تصدی وزارت نیرو را دومین تحرک سیاسی فراکسیون زاگرس‌نشینان برخلاف مسیر اصلاحات دانست و ادامه داد: اینکه چرا تاجگردون در راس این فراکسیون از جمع اصلاح طلبان مجلس دور شد دلایل متعدد قابل تاملی دارد و نمی‌توان به آن تک‌بعدی نگاه کرد و اگر در این بحث یک عامل را فاکتور اصلی بدانیم به اشتباه افتاده‌ایم.

  به گفته این نماینده، دلیل دیگر تلاش بدون وقفه او برای نزدیکی به علی لاریجانی رئیس مجلس بود؛ دلیلی که دیگر نماینده عضو فراکسیون امید هم بر آن صحه می‌گذاشت و گفت: تاجگردون برخاسته از لیست امید بود که در کارزار انتخابات سال ۹۲راهی مجلس شد اما قدم به قدم چنان به علی لاریجانی چهره شناخته شده اصولگرایان نزدیک شد که اینطور به‌نظر می‌رسد سال‌ها با او همگام و همفکر بوده است. به گفته این نماینده، تاجگردون پیشبرد سیاست‌های لاریجانی را بر برنامه‌های اصلاح طلبان در مجلس اولویت بخشید و روزبه‌روز هم از امور فراکسیون غافل ماند و حتی در دیدار‌های سالانه فراکسیون با رهبر اصلاحات هم حاضر نمی‌شد؛ هرچند که از هفته گذشته در قالب دیدار نوروزی تلاش کرد ارتباطش با رئیس دولت اصلاحات را از سر بگیرد اما بعید به‌نظر می‌رسد موفق به ترمیم این ارتباط شود.

  در کنار تلاش تاجگردون برای ساختن کاریزمای سیاسی در بهارستان، تاسیس فراکسیون زاگرس نشینان، نزدیکی به علی لاریجانی به‌رغم خاستگاه اصلاح‌طلبی تاجگردون، عدم‌حضور در دیدارهای فراکسیون امید با چهره‌های اصلاح طلب، اصرار بر به جریان افتادن استیضاح ۳وزیر راه، کار و جهادکشاورزی عامل پنجمی است که تاجگردون را از گردونه تصمیم‌گیری‌های اصلاح‌طلبان مجلس خارج و او را در قامت یک اصولگرای معتدل به پیگیری‌کنندگان اخبار سیاست داخلی کشور معرفی کرد.

  هرچند او در نامه‌اش به عارف نوشته است که در به جریان انداختن ۳استیضاح مذکور ابتدا نظر ریاست مجلس را جویا شده و در پی نظر مثبت عارف طر‌ح‌های استیضاح ربیعی، آخوندی و حجتی‌ها را برای اعلام وصول به هیأت رئیسه ارائه کرده است اما اعضای فراکسیون امید این موضوع را نفی می‌کنند و می‌گویند فراکسیون نظر مخالفش را به صراحت اعلام کرده بود.

  انتهای پیام/1010 / ک
 • ۲۳ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  تاجگردون=حرف قشنگ
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۵:۱۳:۴۹
  1

  /، همین هست

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  ناشناس
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۵:۲۸:۳۶
  2

  متنی که الان کپی کردید سه روز پیش سایت اعتماد زده بود

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 8 Thumb down 1

  Roozi
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۵:۴۱:۰۶
  3

  من خودم به آقای تاجگردون رای دادم بازم رای میدم ولی از نمایندمون انتظار داریم منش اصلاح طلبانه خودشو حفظ کنه و به فکر قدرت طلبی زیاد نباشه که ایطور اعتبارش زیر سوال نره.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  CR7
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۵:۴۶:۰۶
  4

  پس جریان قبل و بعد پل بریم حقیقت داره.خدا رو شکر .ماه پشت ابر نخواهد ماند و تست از سر بام خواهد افتاد انشاالله.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 14 Thumb down 5

  بی ریا
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۵:۴۷:۰۱
  5

  پس جریان قبل و بعد پل بریم حقیقت داره.خدا رو شکر .ماه پشت ابر نخواهد ماند و تست از سر بام خواهد افتاد انشاالله.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  عقلگرا
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۶:۰۱:۱۹
  6

  فزون طلبی تاجگردون رو به پایان است.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  از چرام
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۶:۰۹:۵۲
  7

  دودوزه بازی یک زمان محدودجواب میدهد پایان //آغازشده است

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  انجمن اسلامی
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۶:۴۸:۲۱
  8

  درقضیه هوا پیما کار تاجگردون عالی بود نشان داد نباید به هر قیمتی از حزب سیاسی خود دفاع کرد فکر میکنم برای جریان اصلاحات آبروداری کردن ما هم حرکت وکیل خودمان را کارشناسی و منطقی می دانیم متاسفانه آقای وکیلی نماینده هم استانیمان قرار بود علیه عباس آخوندی صحبت کنه ایشان تحت تاثیر احزاب سیاسی قرار گرفتند و برای همیشه وزن و جایگاه اجتماعی خود را تنزل دادند۷

  -نظرات در اینباره داغ است، نظر شما چیست؟ Thumb up 16 Thumb down 24

  ناشناس
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۶:۴۸:۴۹
  9

  انشاعع ا

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  وحید
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۷:۰۱:۳۰
  10

  / که صرفا منافع خودش براش ارجحیت داره.متاسفانه مردم استان بدلیل هیجانات از این شخص بت ساختن و دچار اشتباه راهبردی هستن.با حداقل های اصلاح طلبی خیلی فاصله داره وبه یک معنا منفعت طلب هست

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  شهروند ک.ب.
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۷:۱۹:۵۱
  11

  بازهم تاج خودشه

  -نظرات در اینباره داغ است، نظر شما چیست؟ Thumb up 10 Thumb down 14

  ناشناس
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۸:۲۷:۴۲
  12

  فکر می کنم اگر خدا یاری کند کار نماینده به طور کل در سراشیبی سقوط افتاده است این حق مردم مظلوم محروم و زجر کشیده ایست که به علت بی عدالتی های ایشون رو بروز فقیرتر و محروم تر شدند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  بویر احمد
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۹:۳۸:۳۹
  13

  احتمالا زارعی یا عدل را میذارن رییس گمیسیون بودجه

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  دولتیاری
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۲۱:۵۳:۳۱
  14

  معلوم نیست کی به کیه اخرش نفهمیدیم تاج با کیه….

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  انجمن اسلامی
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۲۲:۰۲:۱۱
  15

  اینا الکیه. بازم‌خودش رییس کمیسیون‌میشه. چوم بهتر از اون نیست

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 6

  من
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۲۲:۵۷:۱۲
  16

  درود بر تاج احسنت مرد باش

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 2 Thumb down 6

  ناشناس
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۲۳:۰۰:۰۱
  17

  خودتو ولکی بزرگ نکن

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 5

  ناشناس
  تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۲۳:۰۸:۳۴
  18

  واقعا آقای تاج گردون همت والا داشت که منفعت منطقه اش را فدای حزب سیاسی نکرد

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 2 Thumb down 6

  مهد سیاست دیل
  تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۰۲:۵۸:۲۶
  19

  سری قبل اقای حاج بابایی کاندید نشده بود وگرنه ریس کمیسیون برنامه وبودجه مجلس بود اما این سری حتما شخص دیگری ریس کمیسیون برنامه وبودجه میشود

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  ناشناس
  تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۱:۴۲:۲۲
  20

  هم اقای تاجگردون ارزش نمایندگی دارد بقیه نمایندگان استان..مردم گچساران قدر بدانند اشتباه نکنید

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 2 Thumb down 9

  خداباور
  تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۱:۵۵:۳۱
  21

  نماینده شجاع ، کاردان ،و با علم ، موجب تحسین است اگر چه متاسفانه شایسته سالاری نقشش کم گردیده و شخصی پاک است اهل باج گرفتن و معامله و قیر و اسفالت نیست

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 6

  زیلایی
  تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۱:۵۹:۰۸
  22

  . نه اصلاح طلب

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  filk
  تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
  ساعت : ۱۵:۰۰:۳۳
  23

  بله اصلاح طلب

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷