کبنانیوز؛ کبناخبر | مقایسه تحلیلی عملکردی دو مدیر اصولگرا و اصلاح طلب در آموزش و پرورش باشت

 • تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۲۱ اسفند , ۱۳۹۶ | ۰۶:۴۴ | کد خبر : 324695 |
 •   
  یادداشت ارسالی

  حال پس از طی حدود ۵ سال از مدیریت مدیر فعلی در باشت، باید دید آیا آقای تاجگردون فکری به حال کیفیت بخشی به آموزش و پرورش شهرستان خواهد کرد و یا اینکه از وضعیت موجود عملکردی پسر خاله زاده خود رضایت کامل دارد؟

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  متن ارسالی

  دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که می‌توانست سکوی پرتابی برای اصولگرایان باشت باشد، با اختلافات ساختاری درون حزبی موسوم به طیف جعفری و حسینی، همراه بود و آنها نتوانستند حداکثر بهره برداری را از موقعیت‌های پیش آمده ببرند.
  آموزش و پرورش باشت به عنوان سیاسی‌ترین سازمان در باشت محسوب می‌شود تا جایی که آقای تاجگردون در دوسال ابتدایی نمایندگی خود، به انتصاب تنها مهره موسوم به خود یعنی مدیر آموزش و پرورش باشت راضی بود.
  دوران سید قدرت نیز آموزش و پرورش باشت از مقوله سیاست دور نبود و رئیس ستاد احمدی نژاد در شهرستان باشت و یکی از طرفداران پر و پا قرص خود را در راس آن قرار داده بود.
  معلمان باشت به خوبی به یاد دارند تودیع و معارفه نسبتاً شلوغی را که در آن معاون پشتیبانی کنونی آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد برای نشستن بر کرسی مدیریت آموزش و پرورش باشت آماده می‌شد، ناگاه با کیش و مات اصولگرایان استان کهگیلویه و بویراحمد رو به رو شدند و ابلاغ وی در کمتر از ۲۴ ساعت لغو شد. حال چه اتفاقاتی رخ می‌دهد که این اداره در شهری نسبتاً کوچک به شدت سیاسی شود؟
  از دیگر علل آن، جمعیت بالای شاغلین اموزش و پرورش باشت در مقایسه یا ادارات دیگر، و تاثیرگذاری بر اولیای دانش آموزان، این مدیریت را برای گروه‌های سیاسی چپ و راست جذاب نموده است.
  در این میان عملکرد سیاسی و مدیریتی اصولگرایان و اصلاح طلبان در این شهرستان بسیار متفاوت بود.
  در دوران مدیریت اصولگرایان، علاوه بر نیروهای منتسب به حزب راست، بسیاری از نیروهای اصلاح طلب نیز متصدی پست‌های مدیریتی و معاونتی بودند. از آن جمله می‌توان به پست‌های مدیریت و معاونت مدارس، نرجس. حضرت رقیه. از راه دور. عصمت. هفده شهریور. نمونه شهید بهشتی. شهید بهشتی و بسیاری از مدیران مجتمع‌های روستایی را نام برد که در آن زمان نیز دنباله رو آقای تاجگردون بوده‌اند. افرادی در بین آن‌ها وجود داشت که اکنون و در زمان نماینده فعلی نیز دارای پست‌های مدیریتی حتی در سطح فرمانداری نیز هستند. در بین سالهای ۸۶ تا ۹۰ آموزش شهرستان در وضعیت نسبتاً مطلوبی قرار داشت. شاخص‌های قبولی مدارس نمونه دولتی و قبولی خرداد ماه نظری، امتحان نهایی و از همه مهم‌تر قبولی‌های زیر ۱۰۰۰ و رشته‌های تاپ همچون پزشکی، تفاوت فاحشی با عددها و واقعیات امروزی داشت. معلمان هر دو حزب سیاسی در کنار یکدیگر به خدمت مشغول بودند و درصد اختلافات حزبی و سیاسی در شهرستان در مقایسه با امروز بسیار ناچیز بود. معلمانی که به دلیل استنکاف از خدمت و یا درگیری و مسائلی از این قبیل به مراجع خاص ارجاع داده می‌شدند و همچنین درصد کسر از حقوق معلمان به دلایل بیماری‌های ناخواسته و موارد مشابه بسیار کم بود.
  پس از انتخاب آقای تاجگردون به عنوان نماینده شهرستان، ایشان عملاً در دوسال اول نمایندگی خود نتوانست بر این پایگاه مهم شهرستان باشت تاثیر چندانی بگذارد و در پایان دوسال اخر دولت احمدی نژاد و در نیمه دوم ۴ سال اول نمایندگی خود در حالی که خود را عاجز از تغییرات مدیریتی مد نظر خود می‌دید، دست به انتخاب زد و پس از شکست در انتصاب گزینه اول خود، دبیر علوم تجربی ناشناخته‌ای را از گچساران به باشت آورد. ماه‌های ابتدایی ریاست وی برایش بسیار سخت می‌گذشت. وی که تاکنون هیچ سابقه مدیریتی و حتی مدیر مدرسه و پست اداری در کارنامه نداشت و نیز با وجود اصلیت باوی خود، شناخت چندانی از معلمان باشت نداشت، خود را در این پست حساس شهرستان باشت می‌دید. ایشان روزانه مانند بسیاری از مدیران ادارت، مسیر گچساران تا باشت را می‌پیمود و حاضر نشد در شهرستان باشت اسکان یابد.
  با وارد شدن به تابستان و پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، وی دست به تغییر تمامی نیروهای مخالف خود زد و از بزرگترین تا کوچکترین مدرسه شهرستان را تغییر داد. دامنه تغییرات ایشان فقط مختص به مدارس نشد، تاجایی که کارشناسان مخالف خط سیاسی را نیز از پست‌های خود خلع کرد. فرستادن نیروهای با مدارک تحصیلی بالا از جمله فوق لیسانس و دکترا به مناطق دوردست و صعب العبور، نیز از کارهای غیرکارشناسی وی بود. اندک مدتی از این اقدامات نگذشته بود که قبولی کنکور و امتحانات نهایی شهرستان با افت شدیدی مواجه شد و جریان مهاجرت معلمان و دانش آموزان مستعد به شهرستان‌های مجاور شدت گرفت.
  شاخص‌های آموزشی شهرستان و قبولی‌های امتحانات مهم از جمله کنکور گواهی بر این مدعاست.
  حال پس از طی حدود ۵ سال از مدیریت مدیر فعلی در باشت، باید دید آیا آقای تاجگردون فکری به حال کیفیت بخشی به آموزش و پرورش شهرستان خواهد کرد و یا اینکه از وضعیت موجود عملکردی پسر خاله زاده خود رضایت کامل دارد؟
  سوالی که ممکن است تا چند روز یا چند ماه آینده به آن پاسخ داده شود….

  انتهای پیام/ارسالی مخاطبین کبنانیوز
 • ۱۷ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  فرهنگی
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۸:۱۵:۲۲
  1

  من خود اصلاح طلبم ایشان دراین چند سال در مسابقات حوزه پرورشی جز ادارات بسیار ضعیف بودند مخصوصا مسابقات بزرگ قرانی

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 8 Thumb down 2

  دولتیاری
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۹:۲۱:۰۶
  2

  شماها چی از جون دکتر میخاین؟؟؟بنظرم حقشون بود فرستاده بشن جاههای دور

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 2 Thumb down 8

  قاطع
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۹:۵۵:۳۹
  3

  اگر آمد بویراحمد تاجگردون چی کنه

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 2

  گچساران
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۳۸:۴۱
  4

  عملکرد آقای نظری عالی بوده. ‌‌از تمامی مدیران. باشت بهتر بوده. تحلیل شما بسیار یک طرفه بود. البته باشت همیشه همین طور بوده که نیروهای خوب را تخریب میکنن

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 7

  کارمند
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۴۸:۵۳
  5

  .به اداره آموزش وپرورش نظری.از .ه دو سه نفری در باشت .

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  ناشناس
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۱۴:۲۱
  6

  آموزش و پرورش باشت .ی شوراست.
  نظری انسان خوب و بزرگواری است ولی مدیریت .
  کل آموزش و پرورش را .گرفته.
  حتی یکی از فرزندان .ن میکشه

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 5

  همشهری
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۳۵:۱۱
  7

  هروقت رییس اموزش و پرورش راضی شد فرزندانش را برای تحصیل به باشت بیاورد ، ان وقت می تواند از کیفیت اموزش در باشت حرف بزند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 9 Thumb down 1

  باشتی
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۳۸:۴۱
  8

  افرادی که از مدیر اداره دفاع می کنند یا کارمند شاغل در اون اداره و از طیف خودش هستند و یا پست مدیر و معاونتی بهشون داده وگرنه خدایی و از روی انصاف هم خودشون می دونن که .

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 8 Thumb down 1

  معلم
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۴۰:۰۹
  9

  یکی از وییگی های خوب نظری ، خونسردی خیلی زیادشه
  و وییگی منفی که داره هم اینه که در کارش . و صدای مخالف و منتقد رو نمیشنوه و فقط رای و نظر خودش رو قبول داره و بقیه را به .

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 6 Thumb down 1

  باشتی
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۴۵:۰۱
  10

  به عنوان یک معلم باشتی باید بگویم که این تحلیل کاملا واقعیت دارد . ئ افرادی که می گویند که تحلیل یک طرفه و تخریب است ، لطفا بفرمایند کدام قسمتش یک طرفست تا ما هم بدانیم.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 7 Thumb down 1

  همشهری
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۵۳:۲۸
  11

  مدیریت نظری هیچ ربطی به قبولی درکنکور ندارد .اگر ازدید آموزشی بخواهیم علت افت قبولی را بررسی کنیم ارتباط چندانی با مدیریت نظری ندارد ریشه آن در پذیرش نوروهاییست که اتفاقا در زمان احمدی نژاد وخاتمی بواسطه جذب نوروهای حقالتدریس ونهضتی اتفاق افتاد .اگر بررسی کنید فعالیت این نوروها دراین چندسال در دوره ابتدایی ضربه بزرگی را به آموزش زده اند.ازطرف دیگر جذب رشته های انسانی در دانشگاه فرهنگیان خیلی بیشتر ازرشته های انسانی بوده واین نوروها از ضعف جدی در مباحث ریاضی برخوردارند وعلل دیگر که جای بازگویی نیست.دردبرستان اکثر دبیران باسواد وعلوم پایه یا اصلاح طلب اند یا مستقل وهمان ها درحال حاضر هم مشغول تدریس هستند.اتفاقا اگر روروهای فوق لیسانس درجاهای دور تدریس کنند که باید مشکلات آموزش کمتر شده باشد ولی ما نیروهای توانمند که بتواند آموزش رانجات دهد سراغ نداریم .تبیض هایی در انتخاب مدیران ودبیران در مدارس وجود دارد که آقای نظری در این تبعیض ها هم بدون نقش نیست ولی مشکل آموزش این مورد نمی تواند باشد.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 10

  رهگذر
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۰۴:۱۶
  12

  آقای نظری فردی متدین وباشخصیت است .اقای نظری ریس آموزش پرورش است ولی . برای آموزش پرورش تصمیم میگیرند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 2 Thumb down 8

  محمد
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۶:۴۴:۳۹
  13

  با سلام از زمان ایشان واقعن ضعف مدیریتی را به شدت شاهد هستیم

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 7 Thumb down 1

  در جواب همشهری
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۰۲:۰۱
  14

  اولا بسیاری از نیروهای نهضتی و حق التدریس از نیروهای تربیت معلم هم بهتر هستن. و ثانیا چندین نفر از همین نیروها که میفرمایید، در اداره ا پ باشت کارشناس هستن.پس اگه اونها رو هم قبول ندارید پس لطفا تعویضشون نمایید

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 8 Thumb down 0

  ناشناس باشت و گچساران
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۸:۰۸:۲۷
  15

  آموزش و پرورش باشت ازسال ۸۰ به بعد علت مهاجرت نیروهای کارآمد و بازنشسته دچار افت شدید نیروی انسانی گردید خصوصا در مثطع ابتدایی که یکی از دلایل آن مسایل سیاسی بود کمبود دبیر متخصص در مقطع متوسطه دوم و تعطیلی مدارس در روستا و هجوم استعدادهای خوب به شهرهای اطراف از دلایل این افت می باشد ریاست اداره بیشتر پست تشریفاتی است تا اجرایی با همین وضع موجود میشه باز تلاش کرد که بچه های مردم ضرر نکنند دیگه روز روز اصلاخ طلبان است ظلمی که ۱۶سال حاکمیت اصول گرایان بر آنها بود تعداد اصول گرایان باشت بر اصلاخ طلبان برتری دارد نگران نباشید برای رضایی خدا کار کنید

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 7

  ناشناس باشت و گچساران
  تاریخ : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۸:۱۳:۴۷
  16

  تلاش کن امیدوار باش دیر یا زود می گذرد تاجگردون وضیعت خوبی ندارد گچساران یکپارچه برعلیه ایشان به خاطر حمایت .. از وی نگرانند واحتمال زیاد.ف از کاندیداتوری وجود دارد

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 8 Thumb down 3

  یک شهروند
  تاریخ : ۲۴ اسفند ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۱۷:۳۱
  17

  این برادر محترم چگونه تغییر را در مورد آموزش آینگونه در طول ۵ سال ارزیابی می کنند.اموزس از مباحثی است که دهه ها باید بگذرد تا تاثیر آن را دریافت .
  نتیجه کنکور و قبولی در دانشگاهها نشانه های کمی آموزش است و اگر چند نفر در دانشگاه قبول شدند نشانه عملکرد خوب یک آموزش و ریاست آن نیست .
  معلمان و مدیران آموزشی در این چند سال چگونه بوده اند؟
  دبیران تخصصی چه عملکردی داشته اند؟
  سهمیه ها و روند تغییرات دروس و …چگونه بوده است ؟
  طبقه اجتماعی دانش آموزان چه تغییری کرده است ؟
  و…دهها سوال دیگر ممکن است در نتیجه ها قبولی تاثیر داشته باشه .
  عامل مهاجرت یک عنصر پنهان در بعد خانواده ها و دبیران نیز موثر است و باید یک پژوهش جدید در نگرش دانش آموزان برای تلاش و رقابت با عنایت به میزان بیکاری نیروها ی تحصیل کرده را در دستور کار داشت و نیز از عوامل موثر در ایجاد رقابت و رغبت برای ادامه تحصیل ست .

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 5

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷