کبنانیوز؛ کبناخبر | بازدید فیلم سازان جشنواره از گنجینه های «بافت تاریخی» دهدشت و آرامگاه «حسین پناهی»

 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۲۰ اسفند , ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۶ | کد خبر : 324606 |
 •   
  گزارش

  فیلم سازان جوان آثار راه یافته به  نخستین جشنواره منطقه ای« فیلم کوتاه» کهگیلویه صبح امروز از بافت تاریخی شهر دهدشت( بلاد شاپور) و آرامگاه هنرمند کهگیلویه «حسین پناهی »دیدن کردند.

  کبناخبر؛

  فیلم سازان جوان آثار راه یافته به  نخستین جشنواره منطقه ای« فیلم کوتاه» کهگیلویه صبح امروز از بافت تاریخی شهر دهدشت( بلاد شاپور) , آرامگاه هنرمند کهگیلویه «حسین پناهی»دیدن کردند.

  به گزارش کبنا از دهدشت،بافت تاریخی دهدشت  در جنوب شرقی بافت جدید شهر کنونی قرار گرفته و به رغم همه تاراج‌ها و تخریب‌هایی که در مقطعی در این بافت صورت گرفت در حال حاضر در زمره بزرگترین بافت‌های تاریخی کشور از لحاظ وسعت و تعداد ابنیه تاریخی به شمار می‌رود. مجموعه بناهای بافت قدیم شامل برج و باروی گرداگرد شهر، ارگ قدیمی، مساجد، حمام‌ها، کاروانسرا زیارتگاه‌ها هر یک سندی از قدمت و صلابت این شهر کهن هستند.

  از جمله آثار ماندگار بافت تاریخی دهدشت کاروانسرای این شهر است که در جنوب غربی این شهر قدیمی واقع شده است.بلاد شاپور که به هفت امام زاده و هفت گنبد نیز معروف می باشد از جمله شهرهای قدیمی است که ساکنان آن توانسته بودند با ایجاد قنات‌های طویل از فاصله دور، آب دشت‌های اطراف و آب انبارها را با آبراه‌های متعدد به درون شهر انتقال داده و برای آبیاری، کشاورزی و آب شرب استفاده کنند که پس از گذشت سال‌ها هنوز آثار این قنات‌ها و فاضلاب در معابر این شهر به چشم می‌خورد.

  ===============

  گزارش از فاطمه خطیبی

  ===============

   

  انتهای پیام/2030
 • ۰ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷