کبنانیوز؛ کبناخبر | انسان محوری لازمه شهرگرایی شهر دهدشت

 • تاریخ انتشار خبر: سه شنبه, ۲۴ بهمن , ۱۳۹۶ | ۲۳:۵۱ | کد خبر : 316947 |
 •   
  یادداشت ارسالی: سید چمران موسوی

  زیرا تصور عام به درستی واقعیت موجود شهرمان در قالب شهرنیشی است نه شهرگرایی و باور به توسعه و متفاوت بودن یک امر فرهنگی… بنابراین آنچه دهدشت را شهری شهرگرا خواهد کرد، وجود انسان‌هایی با خواست و مطالبه شهرگرایی است.

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  سیدچمران موسوی

  یکی از مفاهیم اساسی و مورد مطالعه‌ علم جامعه‌شناسی به ویژه در حوزه‌ جامعه‌شناسی شهر، مفاهیم شهرنشینی و شهر گرایی است. در جامعه‌شناسی بین شهر گرایی و شهر نشینی تفاوت وجود دارد: شهرنشینی بیشتر بار کمی دارد و به معنای جمعیتی است که در شهر حضور دارد، فارغ از روحیات، علائق، خواسته‌‌ها و سایر شاخصه‌های کیفی، اما شهرگرایی به معنای نوعی علاقه شهروندان به شهر که بیشتر از سر آگاهی است و پیش زمینه آن داشتن حس تعلق به شهر است. حس تعلق به شهر خود متاثر از عوامل بسیاری مانند، قدمت، بافت، معماری، منظر، اجتماع، فرهنگ و …. است و ایجاد حس مکان در بافت‌های شهری یکی از وظایف مدیران و برنامه‌ریزان شهری است. با مقدمه‌ای که گفته شد نگاهی می‌توان کرد به مساله شهرنشینی و یا شهرگرایی در شهردهدشت، گویا سال‌ها به این نتیجه رسیده‌ایم که از شهرمان می‌شود درآمد کسب کرد اما زندگی نه! به شهر همجوارمان، بهبهان، به خیابان‌های که محل تجمع طبقه بالا و حتی خیابانهایی که محل تجمع و زندگی طبقه متوسط شهری است اگر نگاهی کنیم، آنجا را پر از همشهریان خود با انواع و اقسام پسوندهای به اصطلاح اصیل و غیر اصیل و ریشه‌ای بهبهانی می‌بینیم. چه می‌شود که فرهنگ‌ شهرگرایی خود را، انباشت‌های سرمایه‌ای خود را به کناری نهاده و بجای تحمل و اثر گذاری به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنیم. حق انسان به شهر، حق انسان به محیطی که می‌پسندد، حق انسان به آزادی و… تمامی حق‌های به حق هر انسانی است که فارغ از کجایی بودن، فارغ از پسوند‌هایش کاملا محترم و ارزشمند است. اما آنچه شهری را توسعه می‌دهد شهری انسان محور است. وجود شهروندان شهرگرا سرمایه‌ای اجتماعی برای توسعه شهر است و علاوه بر سرمایه‌های مادی و زیرساخت‌های شهری، شهروندان شهرگرا نیز از دارایی‌های شهر محسوب می‌شوند. چرا که یکی از مهم‌ترین عوامل شکل دهنده شهر، فرهنگ انسان است و شهروندان به عنوان یکی از مولفه‌های توسعه شهری تا حد زیادی می‌توانند در روند تصمیم‌سازی و اجرای برنامه‌های شهری موثر می‌باشند. شهری مملو از انسانهایی که با حضورشان، با اسکانشان، با سرمایه گذاریشان، با حتی پیاده قدم زدنشان در شهر سبب توسعه و سبب تغییر فرهنگ شهری از شهرنشینی به شهرگرایی می‌شوند. اکنون سالهاست شهر دهدشت، اگر نگوییم تهی اما دچار کمبود شدید انسانهایی است که حضورشان سبب توسعه، سبب تغییر فرهنگ از شهرنشینی به شهرگرایی است. هیچ منطقه مسکونی در شهرمان را نمی‌توان خیلی متفاوت از جای دیگر شهر تعریف کرد به‌‌ همان تبع هم ریسک سرمایه گذاری‌ها بسیار سود محور همراه با پلشتی در ظاهر ساخت و ساز‌ها شده است. نبود شهرگرایی شهروندان عواقب زیادی برای شهر دارد، از جمله مشکلاتی مانند وندالیسم یا تخریب اموال عمومی تا نبود مشارکت شهری و عدم پرداخت مالیات و …عدم تقدم شهرگرایی نسبت به شهر نشینی است که شاهد توقف اجرای پروژه‌های نو و خلاقانه می‌شویم. زیرا تصور عام به درستی واقعیت موجود شهرمان در قالب شهرنیشی است نه شهرگرایی و باور به توسعه و متفاوت بودن یک امر فرهنگی… بنابراین آنچه دهدشت را شهری شهرگرا خواهد کرد، وجود انسان‌هایی با خواست و مطالبه شهرگرایی است.

  انتهای پیام/ارسالی مخاطبین کبنانیوز
 • » “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  میرحسین محمدی
  تاریخ : ۲۵ بهمن ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۸:۵۱:۲۰
  1

  مرحله عبور از زندگی روستایی به شهری و چگونگی آن تاثیر به سزایی در شهرنشینی و شهر گرایی دارد.وقتی تغییر زندگی از روستایی به شهرنشینی (مهاجرت)به شکل مناسبی رخ ندهد تاثیرات منفی زیادی ایجاد میکند.تاثیراتی از جمله هرج و مرج در بین گروهی از شهرنشینان و دل سردی برا شهر گرایی. که این اتفاقات در شهر های کوچک و شاید هم در حال توسعه بیشتر اتفاق میوفته.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶

  بدرود؛ مسافـــران آسمانــی...