- کبنانیوز؛ کبناخبر - http://kebnanews.ir -

کشته شدن ۹ نفر در جشن عروسی/ لزوم ریشه‌کنی فرهنگ غلط استفاده از اسلحه در عروسی‌ها / برخورد قاطعانه با متخلفان

رئیس‌کل دادگستری کهگیلویه وبویراحمد گفت: رابطان قضایی با حاملان هر نوع اسلحه اعم از مجاز و غیرمجاز و به هر طریقی در انظار و اماکن عمومی، عروسی‌ها و یا مراسم عزاداری به‌شدت برخورد و اقدام به ضبط اسلحه فرد خاطی کنند.

غلامرضا مزارعی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در یاسوج اظهار داشت: ایجاد و تأمین امنیت همواره جزء اولویت‌ها و مهم‌ترین دغدغه دستگاه قضایی است.

وی تصریح کرد: کمترین اغماض و سهل‌انگاری در این زمینه قابل توجیه از سوی دستگاه قضایی نیست و باید با این‌گونه افراد که به هر نحوی سبب ایجاد اضطراب و حس ناامنی در جامعه می‌شوند برخورد قاطع صورت گیرد.

مزارعی یادآور شد: برخی افراد با حمل سلاح به بهانه مجاز بودن به‌راحتی در سطح شهر و اماکن و مناظر عمومی در حال تردد هستند که دستگاه قضایی به این افراد نیز هشدار می‌دهد که در صورت مشاهده هر فرد مسلح در چنین اماکنی برخورد و اسلحه وی در اسرع وقت ضبط و توقیف خواهد شد.

رئیس‌کل دادگستری کهگیلویه وبویراحمد گفت: فلسفه نگهداری و حمل سلاح تنها در میان عشایر و خارج از محدوده شهرها و برای نگهداری از احشام آن‌ها مجاز اعلام‌شده و هرگونه استفاده غیرمجاز و غیرقانونی و هنجارشکن از این ابزار جرم محسوب می‌شود و دستگاه قضایی بدون اغماض با افراد خاطی برخورد خواهد کرد.

وی ابراز داشت: یکی از حساسیت‌ها و اولویت‌های جدی دستگاه قضایی مربوط به مسئله تیراندازی در عروسی‌ها و عزاداری‌ها در این استان است که به نظر می‌رسد به‌رغم هشدارها و برخورد نیروی انتظامی هنوز نارضایتی عمومی در این راستا وجود دارد.

وی عنوان کرد: دادستان‌های همه شهرها در کهگیلویه وبویراحمد موظف‌اند قاطعانه و حتی با حضور میدانی با این رفتار هنجارشکن و جرم مشهود مقابله و نسبت به تشکیل پرونده قضایی و ضبط سلاح فرد اقدام کنند.

رئیس‌کل دادگستری کهگیلویه وبویراحمد گفت: ریشه‌کنی این فرهنگ غلط و سنت ناصحیح نیازمند حمایت بیشتر و ورود برخی نهادهای فرهنگی تأثیرگذار ازجمله رسانه‌هاست.

به‌رغم ممنوعیتی که برای تیراندازی در عروسی‌ها وجود دارد ولی این فرهنگ ناصحیح برجای‌مانده از یک سنت دیرینه در برخی مواقع مجالس عروسی و شادی مردم کهگیلویه وبویراحمد را به عزا تبدیل می‌کند.

فرمانده انتظامی کهگیلویه وبویراحمد پیش‌تر گفته بود: بر اساس آمار در یک سال گذشته و تا پایان تابستان سال جاری ۹ نفر در جشن‌های عروسی در این استان به علت استفاده ناصحیح از اسلحه کشته‌شده‌اند.

به گفته سردار مهدی انصاری همچنین در این مدت افزون بر ۵۰ نفر در زمینهٔ تیراندازی و حمل سلاح در عروسی‌ها دستگیر و ضمن توقیف اسلحه راهی زندان شده‌اند.

1 Comment (Open | Close)

1 Comment To "کشته شدن ۹ نفر در جشن عروسی/ لزوم ریشه‌کنی فرهنگ غلط استفاده از اسلحه در عروسی‌ها / برخورد قاطعانه با متخلفان"

#1 Comment By ناشناس On دی ۲۱, ۱۳۹۶ @ ۷:۵۸ ق.ظ

حاج آقا تو را خدا با این جذب ناعادلانه نیرو در ادارات به خصوص . برخورد کنید. آخه تا کی؟

-نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0