کبنانیوز؛ کبناخبر | “بخش اعظم استقبال در کنگره اربعین حسینی مرهون مجاهدت های مدافعان حرم”

 • تاریخ انتشار خبر: سه شنبه, ۲۳ آبان , ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۰ | کد خبر : 291551 |
 •   
  یادداشت/

  در هیچ دوره زمانی شاهد این امنیت بالا برای زوار سید الشهداء علیه السلام نبودیم که بخش اعظم این استقبال و پتانسیل عظیم حسینی را مرهون امنیت بخشی عطیه های آسمانی مدافعان حرم در محور مقاومت هستیم.

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  سید فرزاد نجات نیا

  رفتن جابر بن عبدالله، صحابی پیامبر عظیم الشان اسلام و عطیه کوفی به زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین، سرآغاز حرکت پر برکتی بود که در طول اعصار و زمانها همراه با فراز و نشیب،  پیوسته و پی‌درپی پرشکوه‌تر، پرجاذبه‌تر و پر شورتر و همچنان ساری و جاری است.

  تجلی صفا و یکرنگی زوار عاشورائی در پیاده روی اربعین نقطه عطف سیر تکاملی عاشورا تا ظهور است که شبیه آن در هیچ مکتبی وجود ندارد. اگر یک میلیون از این جمعیت بیست و چند میلیونی خود جوش بسمت واتیکان راه می افتاد امپراطوری رسانه ای غرب چگونه پوشش می داد!؟

  در کنگره عظیم تمدن ساز اربعین حسینی دهها هزار نفر از سراسر عالم و کشورهای اروپایی و شیعیان و اهل سنت محب اهل الابیت و مسیحیت و…حضور دارند. تجلی صفا و یکرنگی هشت سال دفاع مقدس در پیاده روی اربعین است. لحظه های ناب التماس معکوس در آن موج میزد، – جوشش چشمه‌های محبت حسینی در دنیایی که سود اصالت دارد و فقط مادی گری با تمام ابزار مدرنیته اش تبلیغ می شود – همواره عشایرعراق در این طریق الحسین بااستقبال وصف ناپذیری زائر ابی عبدالله (ع) را با نغمه “خدمت لزوار الحسین شرف لنا” پذیرایی می کنند.

  نقل مشهوریست که می‌گویند وقتی از یک کشیش مسیحی درباره علت حضورش در راهپیمایی اربعین سؤال کردند، پاسخ داد که “ما اگر پیغمبرمان دوتاست، امام حسین‌(ع) هر دوی ما یکی است”…این حرکت عظیم همچون شریاناتی از چهار سوی کربلا و قلب تپنده عالم درحال حرکتند. از آن سو انرژی مثبت و معنوی به تک تک سلولهای نظام عالم پمپاژ می کند.

  «خانم سینتیا مک کینی از ایالات جورجینا سابقه ۱۲ سال حضور در مجلس نمایندگان آمریکا را داردو مواضع ضد جنگ طلبانه آمریکا را دارد، و در مراسم اربعین حسینی امسال شرکت کردند. مک کینی می گوید به اینجا آمده ام؛ آمده ام تا عراق در این برهه زمانی و در آستانه پیروزی [بر تروریسم] ببینم. همچنین درباره امام حسین و تاریخ [عاشورا و اربعین] از همسفران خود در حال پرس و جو هستم.»

  رهبر معظم انقلاب قبل از شکل گیری این حرکت در این سطح بین المللی درباره‌ی جایگاه ویژه‌ی زیارت اربعین در اوج‌گیری پاسداشت شعائر حسینی فرمودند: «شروع جاذبه مغناطیس حسینی در روز اربعین است».

  ارادت به سیدالشهدا ‌علیه‌السلام تنها مختص شیعیان نیست، “در پیاده روی اربعین شاهد پلورالیزم حسینی همراه با تسامح و برادری هستیم” یعنی عشق به ساحت حضرت حسین(ع) بین المللی است. حسین دوستان از اقصی نقاط عالم می آیند.

  در این حرکت عظیم مهمترین شاخصه، ارتباط آن با مهدویت است و ایجاد شناخت بیش از پیش مردم عالم به امام حسین(ع) و امام مهدی(عج)است.

  وجه مشترک میان امام حسین(ع) و امام زمان(عج)، وجه فرا مذهبی، فرا دینی و فرا ملی آن است. هر دو امام بزرگوار دارای این ظرفیت هستند که دل‌های همه ادیان را حول محور این مقوله تجمیع کنند. نوع دیگری از وجوه مشترک نیز وجود دارد که در ادعیه، روایات و آیات نیز به آن اشاره شده است، به‌ عنوان نمونه، دعای ندبه، دعایی مخصوص امام زمان(عج) است، اما در آن فرازهایی چون «أَیْنَ الطّالِبُ بِدَمِ الْمَقْتُولِ بِکَرْبَلاءَ» وجود دارد که به امام حسین(ع) اشاره دارد، یا در زیارت عاشورا که یک حدیث قدسی است و مخصوص امام حسین(ع) است، دو بار بر مطالبه خون امام شهید (ان یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور…و ان یرزقنی مع امام هدی..) همراه با امام زمان(عج) تصریح شده است. این موضوع ایجاب می‌کند که اهداف، سیره و شخصیت امام حسین(ع) تا قبل از ظهور امام زمان(عج) شناخته و معرفی شود.

  در واقع اربعین حسینی یک تعزیه میلیونی است که همه در آن تعزیه حضور دارند ! هم روضه خوانند و مستمع! در واقع مسیر پیاده روی اربعین، یک روضه طولانی چند روزه هست. و اربعین بهترین فرصت برای شناساندن امام حسین علیه السلام و مفاهیم مهدوی به دنیاست.

  در آن صبح آدینه زمانی که حضرت ولی عصر ارواحناه فداه در کنار رکن حجر و خانه خدا قرار می گیرد و میفرماید: «یا اهل العالم انا جدی الحسین قتلوه عطشانا» ای اهل عالم! من فرزند همان کسی هستم که با لب تشنه در بین دو نهر آب بشهادت رسید. در ذهن ها نسبت به امام آخرالزمانی آمادگی از قبل ایجاد شده است. دوم خونخواهی از مظلوم و اینکه جهانیان به ظلم پی میبرند و روحیه خونخواهی نهادینه میشود. در روایات می خوانیم حضرت حجت(عج) که می آیند پرچم امام حسین(ع) را بالا می برند. “یالثارات الحسین”. سوم زمینه سازی همدلی و جریان سازی بین المللی (پیوند همه ملتها) که از جای دنیا حضور پیدا می کنند. این زمینه سازی حرکت کاروانی آتی نیاز به یک حرکت کاروانی منسجم در سالهای قبل ظهور دارد. اربعین نقطه عطف سیر تکاملی کاروان عاشورا تا کاروان ظهور است. و امروزه فارغ از رنگ و ن‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژاد و قومیتها شاهد نقش حداکثری پیوند “عاشورا” و “اربعین” و “ظهور” هستیم.

  در این کنگره عظیم پیاده روی فضایی ایجاد شده که ارزشهای مادی برداشته شده، ملاکهای دینی و ارزشهای اسلامی بعنوان یک الگوی کوچکی از حکومت امام زمان ارواحناه فداه دلها را مشتاق می کند. این حرکت کاروانی خود جوش مردمی از سال شصت و یک هجری، و ۱۳۷۷ سال راه افتاده، و یاری میطلبد. این نگاه تکامل یافته اربعینی منازلی دارد از جمله (معرفت، طهارت و توبه، اشک ،محبت وبصیرت و…) که سیرو سلوک معنوی است و ایجاد آمادگی می کند و زمینه سازی برای یک اتفاق بزرگترکه نهایتا با طلوع خورشید عالم تاب از افق مکه معظمه به تکامل می رسد.

  شایان ذکر است در هیچ دوره زمانی شاهد این امنیت بالا برای زوار  سید الشهداء علیه السلام نبودیم که بخش اعظم این استقبال و پتانسیل عظیم حسینی را مرهون امنیت بخشی عطیه های آسمانی مدافعان حرم در محور مقاومت هستیم.

  *ما میرویم اوست هوالباقی السلام     عالم بناام آل حسین است والسلام*

  انتهای پیام/1003/ ک/ س
 • ۳ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  مهدی
  تاریخ : ۲۳ آبان ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۲:۲۱:۳۹
  1

  احسنت حاج فرزاد دوست داشتنی

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  مهدی
  تاریخ : ۲۳ آبان ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۲:۲۵:۵۲
  2

  درود

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  کلو
  تاریخ : ۲۳ آبان ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۳:۴۷:۵۷
  3

  تو هم دنبال …………………………

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶