کبنانیوز؛ کبناخبر | استاندار و فرمانداران کهگیلویه و بویراحمد مراقب «کارت قرمز» وزیر کشور باشند

 • تاریخ انتشار خبر: چهارشنبه, ۱۹ مهر , ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۵ | کد خبر : 283100 |
 •   
  یادداشت | الهیار رستمی

  در تبصره ماده مذکور به صراحت ذکر شده که تغییر حوزه انتخابیه موجب سلب عضویت می‌شود بنابراین محال است شخص بتواند در یک زمان در دونقطه مختلف سکونت داشته باشد یا باید در شهری که منتخب هست ساکن باشد یا در شهر یا محلی که مشغول بکار هست.

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  در حالیکه پرونده انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در دوره پنجم با هر شکل و اعتراضات و مشکلاتی که داشت در استان کهگیلویه و بویراحمد بسته شد و شوراهای اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، اما این روزها حرف و حدیث‌های زیادی پیرامون شوراها به گوش می‌رسد که احتمال می‌رود این حواشی سبب دومین «کارت زرد» نمایندگان مجلس به وزیر کشور و در نهایت منجر به «کارت قرمز» شود.

  استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۷ شهر و ۸ شهرستان حدود دو هزار عضو شورایی دارد که طی فرایندی این دو هزار عضو انتخاب شدند، موضوعی که در این نوشته به آن می‌خواهیم بپردازیم، بحث مشکلاتی و انحرافاتی از قانون است که دامن گیر برخی از شوراهای اسلامی شهرها شده و زمزمه انحلال و سلب عضویت تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهرها نیز به گوش می‌رسد.

  اگر چه شاید وزیر کشور چوب فرمانداران و هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها را خورده باشد، چرا که آن‌ها عهده دار برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرها بودند، از هر موضوعی که بگذریم این روزها متأسفانه شاهد پدیده‌ای عجیب هستیم که به کم کاری مجریان و هیئت نظارت و نمایندگان مجلس بر می‌گردد.

  گفته می‌شود که تعدادی از اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد در زمان انتخابات محل سکونتشان در شهر دیگری بوده، اما برای حوزه انتخابیه شهر دیگری کاندیدا شده‌اند و بر اساس رأی مردم عضو شورای شهر شده‌اند که این خلاف قانون می‌باشد و باید هر چه سریع‌تر استاندار کهگیلویه و بویراحمد، فرمانداران و هیئت نظارت بر انتخابات جلوی این انحراف به وجود آمده را بگیرند. در غیر این صورت شاید شاهد کارت قرمز نمایندگان به وزیر کشور و «رحمانی فضلی» به برخی فرمانداران کهگیلویه و بویراحمد باشیم.

  در سئوال از قانونگذار مبنی بر اینکه منظور از «کلمه سکونت در تبصره ۲ ماده ۲۶ قانون شوراهای اسلامی چیست وملاک تشخیص سکونت عضو شورا در حوزه انتخابیه موضوع حکم تبصره ۲ ماده مذکور چه می‌باشد؟ آیا چنانچه برخی اعضای شوراها بدون اینکه در محدوده حوزه انتخابیه ساکن باشند وصرفأ به علت دارا بودن زمین کشاورزی، محل کسب، تعلقات خانوادگی سکونت پدر مادر خویشاوندان، املاک یا منزل قبلی ونظایر این‌ها در طول ایام هفته در حوزه انتخابیه حاضر و پیگیر امور منطقه و شورا باشند نیز مشمول حکم تبصره مذکور یعنی سلب عضویت می‌گردند؟

  آیا اعضای شورا می‌توانند همزمان در دو نقطه سکونت داشته باشند؟

  پاسخ: کلمه سکونت از نظر لغوی به معنای «اقامت و مسکن گزیدن» است و در عرف هم همین معنی به ذهن متبادر می‌شود. قانوگذار نیز در به کارگیری الفاظ و کلمات وعبارات در متن قوانین معنی لغوی و عرفی آن را مدنظر قرار می‌دهد، مگر اینکه خلاف آن تصریح شده باشد. به عبارت دیگر، وقتی تبصره ۲ ماده ۲۶ مقرر می‌دارد که اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیه سکونت اختیار نمایند. بدین معنی است که باید در حوزه انتخابیه مسکن گزینند و اقامت مستمر و طبیعی داشته باشند طبق تبصره ۲ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی مصوب ۱۳۸۶/۸/۲۷ اعضای شوراهای اسلامی باید در محدوده حوزه انتخابیه خود سکونت اختیار کنند. تغییر محل سکونت هریک از اعضای شورا از محدوده حوزه انتخابیه به خارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد. بنابراین آنچه که مهم است و صراحت قانون بر آن تأکید دارد سکونت طبیعی و ثابت عضو شورا در محدوده حوزه انتخابیه خود می‌باشد و صرف دارا بودن املاک و یا اقامت پدر مادر در آن محل به‌منزله سکونت عضو تلقی نمی‌شود. بدیهی است که داشتن زمین کشاورزی، شغل یا محل کسب و تعلقات خانوادگی و نظایر اینا در حوزه انتخابیه به معنی سکونت نیست. آنچه که باید محقق شود احراز سکونت فیزیکی وثابت عضو شورا در محل حوزه انتخابیه خود می‌باشد و این احراز می‌تواند از طریق اقامت طبیعی اعضای خانواده (همسر و فرزندان) یا محل تحصیل فرزندان در محدوده انتخابیه وهمچنین سکونت معمول و طبیعی عضو مانند سایر شهروندان حوزه انتخابیه اثبات شود.

  در تبصره ماده مذکور به صراحت ذکر شده که تغییر حوزه انتخابیه موجب سلب عضویت می‌شود بنابراین محال است شخص بتواند در یک زمان در دونقطه مختلف سکونت داشته باشد یا باید در شهری که منتخب هست ساکن باشد یا در شهر یا محلی که مشغول بکار هست.

  باتوجه به مراتب مذکور، اعضای مورد سوال مشمول قسمت اخیر حکم تبصره ۲ ماده ۲۶ می‌گردند و یقیناً سلب عضویت خواهند شد.

  نتیجه اینکه؛

  با گذشت نزدیک به دو ماه از عمر دوره پنجم شوراهای اسلامی، برخی از اعضای این شوراها که طبق قانون باید در محدوده حوزه انتخابیه خویش سکونت داشته باشند در خارج از حوزه به‌ ویژه در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد اکثریت به قریب حضور دارند و یا به شغل اصلی و تمام وقت خود در خارج از حوزه انتخابیه مشغول هستند، این جای سوال است که چرا ناظرین بر عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌ویژه (بخشداران، فرمانداران، استاندار، شورای استان و بازرسی استان کهگیلویه و بویراحمد) اجازه این انحرافات قانونی را می‌دهند.

  بعضی از این اعضا با حضوری پاره وقت و استراحت شبانه در منزل موقت بستگان و خویشاوندان یا به‌ واسطه حضور کاری خود یا همسر در حوزه انتخابیه قصد دور زدن قانون را دارند تا بتوانند از این طریق بهانه ای برای توجیه سکونتش در محل حوزه انتخابیه داشته باشند در حالیکه به واضح مشخص است که اقامت همسر و فرزندان و یا تحصیل فرزندان به‌ عنوان ملاک احراز سکونت به‌ طور تمام وقت در خارج از حوزه انتخابیه آنها می‌باشد.

  انتهای پیام/1010 / ک
 • ۲۵ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  دیشموک
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۲:۵۴:۴۶
  1

  بسیار مطلب بجا و به موقعی هست از سایت وزین کبنانیوز باید تشکر کرد که همیشه مسائل و مسکلات به موقع انعکاس میدهد بخشداران بیشتر تحت تاثیر افراد هستند اصلا توجهی به رعایت قانون ندارند و گرنه بیشتر اعضای روستاهها در روستا نیستند اما بخشدار بخاطریکه کسی کار بهش نداشته باشه نظارتی بر عملکرد و سکونت اعضا ندارد و تازه گزارش هم بهش بشه رد میکنه که اینگونه بخشداران حق یک روز ماندن ندارند چون از انحراف قانون حمایت میکنند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 19 Thumb down 0

  شهروند مارگون
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۲:۵۹:۱۵
  2

  م.. عضو شورای مارگون برای همه روشن هست که سکونتش در شهر ماگون نیست در مهریان زندگی میکند گاهی وقت مارگون میاد که بخشدار و دیگران را .. یا همین دور زدن قانون این کی باید رسیدگی کنه؟!!!!!!
  بخشدار هم محافظه کاری میکنه از دادن گزارش عدم سکونت خودداری میکنه چراااااا؟
  از فرماندار استاندار سایر نهادهای نظارتی انتظار میرود که اجازه این سوء استفاده و انحراف از قانون توسط اعضا ندهند و برخورد گردد

  -نظرات در اینباره داغ است، نظر شما چیست؟ Thumb up 18 Thumb down 2

  منصف باشیم
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۳:۰۹:۴۷
  3

  اعضای شورایی که رأی مردم شهری میخوان اما حاضر نیستن زن بچه شون در آن شهر زندگی کنه سازاوار نیست نمایندگی مردم آن شهر داشته باشند این ضمن بی احترامی به مردم یک بی انضباطی تمام به قانون هست و هرچه سریعتر باید برخورد با آنها صورت بگیره هرگونه تعلل یا کوتاهی از سوی مسئولین امر خیانت و ظلم‌در حق مردم آن شهر هست

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 17 Thumb down 1

  مخاطب کبنا
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۳:۲۳:۰۱
  4

  زر. آماده باش

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 13 Thumb down 0

  ناشناس
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۳:۵۹:۱۰
  5

  اووووووووووووو تا دلتون بخواد از این دس..ت هست

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 15 Thumb down 0

  اصلاح طلب
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۰۰:۱۱
  6

  اصلشو نگفتی این استاندار باید مواظب کارت قرمز باشه

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 16 Thumb down 2

  ناشناس
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۵۶:۱۱
  7

  فرمانداران و بخشدار ان این روزها ترس عزل دارند حتی به قیمتی که جلوی انحراف از قانون را هم نگبرند و به خیال خودشون مبخوان جو آرامی به استاندار از خودشون نشون بدن درصورتیکه حق و قانون در هرحال باید از آن دفاع کرد و نباید بخاطر پست منصب حتی یک روز هم مامده باشه بذارید جلوی تخطی از قانون توسط اعضای که رأی مردم گرفتن اما حاضر نیست در بین آنخا زندگی کنند ابن بسیار آزار دهنده هست و با این گونه افراد باید برخورد شدیدشود تا شاهد هرج مرج در شوراها نباشبم

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 19 Thumb down 0

  شرمت الله
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۶:۲۱:۱۱
  8

  شعر یادت نره

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 9 Thumb down 3

  مظفرآباد لیشتر
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۱۴:۰۳
  9

  جناب بخشدار مرکزی گچساران چرا جلوی انحراف قانون در مورد //عضو شورای روستای مظفرآباد و به تبع آن عضو شورای بخش و شهرستان را نمیگیری؟ منزل .در کوی پاسداران(۱۰۸دستگاه سپاه) کوچه دوم میباشد. و فرزندش هم در مدارس شهر مشغول به تحصیل میباشد که آدرس دقیق را برای شما اس ام اس میکنم تا جلوی بی قانونی را بگیری. هر وقت عضو شورا در مورد محل سکونت قانون شکنی میکند و قانون را دور میزند در بقیه موارد هم دور زدن قانون برایش راحت است. از فرماندار و بخشدار محترم خواهشمندم که جلوی این بی قانونی را بگیرند و اقدام فوری کنند که در غیر اینصورت مجبوریم به استانداری و دیگر مراجع ذی صلاح گزارش دهیم. آیا به صرف اینکه منزل پدر ////در مظفرآباد لیشتر میباشد و مقداری زمین کشاورزی در آنجا دارد و قبلا در آنجا سکونت داشته، باز هم مظفرآباد محل سکونت ایشان محسوب میشود؟

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 11 Thumb down 0

  مارگون
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۵۷:۰۱
  10

  اگر ….ندارید حداقل آزاد مرد باشیم

  شهروند باصطلاح مارگون منصف باش و دروغ نگو

  آقای م . د حتما با صداقتش و رفتارش بدجور چزونده که حاضری دروغ بگی
  باز هم رو سیاهی به زغال می ماند

  آب بدم خدمتتون

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 13

  اصلاح طلب گچساران
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۱:۱۵:۱۵
  11

  ازین بدتر که قانون گذاشتن زیر پا خدا انها را نمی بخشد

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 13 Thumb down 0

  شهردار سابق
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۱:۳۲:۲۸
  12

  از کبنا بخاطر این مطلب ضروری سپاسگزار واقعا سازمان بازرسی باید برخورد قانونی لازم داشته باشد وگرنه سایر نهادها ملاحظه کاری و سفارشی عمل میکنن عضو شورا در شهر و روستا انتخاب شده اما در یاسوج کار زندگی شو میچرخونه کمتر شورای شهری هست که در آن اینگونه اعضای پروازی نباشه مارگون.چیتاب.و……….

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 13 Thumb down 0

  شهردار سابق
  تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۱:۳۳:۵۴
  13

  از کبنا بخاطر این مطلب ضروری سپاسگزار واقعا سازمان بازرسی باید برخورد قانونی لازم داشته باشد وگرنه سایر نهادها ملاحظه کاری و سفارشی عمل میکنن عضو شورا در شهر و روستا انتخاب شده اما در یاسوج کار زندگی شو میچرخونه کمتر شورای شهری هست که در آن اینگونه اعضای پروازی نباشه مارگون.چیتاب.و……….

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 11 Thumb down 1

  یاسوجی
  تاریخ : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۰۲:۰۵
  14

  خدایی فرماندار کهگیلویه و بخشدارانش چه توانایی دارند.امیریان،رزمجو و پرواز

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 10 Thumb down 0

  یاسوجی
  تاریخ : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۰۴:۲۷
  15

  کبنا کارت عالیه

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 10 Thumb down 0

  رضا
  تاریخ : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۱۹:۱۶
  16

  فرماندار دنا وبخشداران پاتاوه و مرکزی چرا تغییر نمیکنند مردم به ستوه آمده اند خدایی ببینی..چه کار مثبتی کرده ؟د.. بخش پاتاوه داد مردم را در آورده اند آیا کسی نیست جلوی …ل بیت المال را بگیره

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  دهیار
  تاریخ : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۹:۲۳:۲۴
  17

  فرماندار بویراحمد اعضای پروازی زیادی توی شهرستان هست که به وقتش گزارش داده میشه اما چه خوب هست که برابر قانون در اسرع وقت به وضعیت آنها رسیدگی بشه اعضایی هستند که اوقات فراغتشون در یاسوج حق الزحمه شون در شهرها و روستاههای دیگه ……..

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  آگاه
  تاریخ : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۹:۲۵:۴۵
  18

  حوزه بویراحمد بیشترین اعضای . را دارد بیشتر اعضای شوراها سکونت در یاسوج دارند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  سعید
  تاریخ : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۹:۲۷:۴۵
  19

  بخشدار مارگون باید بیشتر مراقب باشه که دردسر برای فرماندار درست نکند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 6 Thumb down 0

  واقع بین
  تاریخ : ۲۰ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۹:۳۱:۵۹
  20

  کی رسیدگی کنه عضو داشتیم چهارسال گذشته در محل انتخابیه اش نبود ولی هیشکی رسیدگی نکرد چقدر ما گزارش دادیم ولی..هماهنگ بود براش فر. هم نامه خلاف واقعیت..ذیرفت گزارش مردم…..

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  واقع بین
  تاریخ : ۲۱ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۳:۵۸:۵۶
  21

  ضمن تشکر از سایت وزین کبنا که دغدغه اجرای قانون را داره.
  اتفاقا این مورد در شهر لنده در مورد آقای الف جیم صدق میکنه.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 6 Thumb down 0

  م ب
  تاریخ : ۲۱ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۲:۰۴:۲۰
  22

  شهردار سابق ..

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  م ب مارگون
  تاریخ : ۲۱ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۲:۰۶:۱۵
  23

  ماه همیشه پشت ابر نمیمونه
  وجدان داشته باش
  خونه م.د مارگون هست اقای عقده ای

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  م ب ))مارگون
  تاریخ : ۲۱ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۲:۰۶:۴۱
  24

  ماه همیشه پشت ابر نمیمونه
  وجدان داشته باش
  خونه م.د مارگون هست اقای عقده ای

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  قانون مدار باشیم
  تاریخ : ۲۱ مهر ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۳:۴۰:۴۵
  25

  .. در این زمینه طبق قانون و واقعیت های موجود عمل نمیکنه عضو شورا م….د در روستای مهریان محل سکونت اصلی اش هست اما چون گاهی حوزه انتخابیه سر میزنه بخشدار حاضر نیست بپذیره که سکونتش حوزه انتخابیه اش نیست امثال همین . باعث شده تا مشکلات انحراف از قانون شوراها بیشتر بشه و در نهایت وزیر کشور کارت بگیره فرماندار فرماندار فرماندار تصمیم بگیر که چوب سلیقه بازی های اینگونه .. را نخوری از ما گفتن بود

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶

  بدرود؛ مسافـــران آسمانــی...