کبنانیوز؛ کبناخبر | روزگار پر پیچ و خم «کلواری‌های» بویراحمد؛ کودکان چشم در چشم گرگ‌ها (+تصاویر)

 • تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۲۰ شهریور , ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۷ | کد خبر : 274322 |
 •   
  گزارشی از وضعیت روستای کلوار /

  جز خاک و سنگ و حیوان و گاهی نگاه کردن به گرگ و شغال‌هایی که در کوه‌ها دیده می‌شوند، این کودکان محصور در روستایی هستند که تا شهرستان مارگون باید ساعت‌ها راه پر پیچ و خم طی کنند و از کوه‌ها و دشت‌ها به شهرستانی بروند که خودش هم جزو مناطق محروم است. یا به شهرستان لردگان بروند که جاده ای پر فراز و نشیب دارد.

  کبناخبر؛

  «کلوار» روستایی در شهرستان بویراحمد است که نیمی از مردمش تحت پوشش کمیته امداد هستند. روستا یک خانه بهداشت دارد که بیشتر وقت‌ها تعطیل است و افراد بیمار باید زمان و پول زیادی هزینه کند تا به نزدیک‌ترین شهرستان بروند. کودکان اینجا وقتی بیماری سخت و هوا سرد و جاده‌ها برفی و یخبندان باشد، شرایط سختی را تجربه می‌کنند. در «کلوار» هر خانواده‌ای چندین کودک دارد تا وقتی بزرگ شدند، کمک حال خانواده باشند. آن‌ها از کوچکی کار می‌کنند اگر به پدرانشان در زمین‌های کشاورزی و دامداری کمک نکنند، بزرگ‌ترین تفریحشان بنه چینی در کوههای بلند و تیزی است که روستا را در بر گرفته یا نگهداری از خواهر و برادران کوچک‌ترشان. آن‌ها جز حیاط مدرسه ای که در تابستان در آن قفل است و از دیوارش پایین می‌پرند، وسیله بازی ندارند. جز خاک و سنگ و حیوان و گاهی نگاه کردن به گرگ و شغال‌هایی که در کوه‌ها دیده می‌شوند، این کودکان محصور در روستایی هستند که تا شهرستان مارگون باید ساعت‌ها راه پر پیچ و خم طی کنند و از کوه‌ها و دشت‌ها به شهرستانی بروند که خودش هم جزو مناطق محروم است. یا به شهرستان لردگان بروند که جاده ای پر فراز و نشیب دارد. کودکان «کلوار» در تنها مدرسه روستا با هم درس می‌خوانند اما تا مقطع راهنمایی چون رفت و آمد در این مسیرها سخت و هزینه بر است برخی دختران هم وقتی مقطع راهنمایی را تمام کردند، باید حلقه نامزدی به دست کنند.

  ——————————————

  گزارش و عکس از امیرعلی رزاقی

  —————————————–

  انتهای پیام/1010 / ک
 • » “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  ناشناس
  تاریخ : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۳۴:۰۱
  1

  مکه اینجاست.
  کمک به این مردم محروم ثوابش ازحج بیشتره

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶