کبنانیوز؛ کبناخبر | واکاوای یک پدیده مرسوم؛ بی‌فرهنگی یا زیرکی

 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۲۱ مرداد , ۱۳۹۶ | ۱۰:۱۱ | کد خبر : 265808 |
 •   
  یادداشت | سید مجید بایگان

  امروزه وقتی به بازار می‌رویم و تقاضای خرید از جاهایی که کارتخوان ندارند می‌کنیم یا خریدار کارت بانکی همراه ندارد اتفاقی برایش می‌افتد که جایگاه خاصی در فرهنگ ایران باز می‌کند.

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  سید مجید بایگان

  امروزه وقتی به بازار می‌رویم و تقاضای خرید از جاهایی که کارتخوان ندارند می‌کنیم یا خریدار کارت بانکی همراه ندارد اتفاقی برایش می‌افتد که جایگاه خاصی در فرهنگ ایران باز می‌کند.
  مثال (وقتی تقاضای خرید یک کیلو سبزی کنیم و قیمت آن ۴۵۰۰ تومان باشد؛ فروشنده می‌گوید که پول خرد ندارم و ۵۰۰۰ تومان برات بکشم).
  در جاهایی زیادی نیز دیده می‌شود که مثلا اگه گوجه به اندازه ۴۰۰۰ تومان بخواهیم فروشنده می‌گوید که بسته‌های آماده شده گوجه ۵۰۰۰ تومانی هست.

  علاوه بر این در برخی جا‌ها وقتی خرید می‌کنیم و مثلا یک پنیر می‌خریم و قیمت آن ۶۳۰۰ تومان است و یک اسکناس ۱۰۰۰۰ تومانی به فروشنده می‌دهیم و فروشنده می‌گوید که پول خرد ندارم و بقیه را مجبوریم که چیز دیگری بخریم.

  بله این پدیده‌ها در جاهایی باعث تنش و درگیری نیز شده است.

  شاید آن را بی‌فرهنگی تلقی کنیم پس باید خودمان را به سلاح فرهنگ مجهز کنیم. اگر فروشنده هستیم بدانیم که خودمان در جای دیگری با این اتفاق روبه رو می‌شویم و دوست داریم که این رفتار با ما انجام نشود. پس به خریدار احترام بگذاریم و از انجام آن خودداری کنیم.

  و اگر آن را زیرکی فروشنده بدانیم و خریدار هستیم تا جای ممکن از انجام آن خودداری کنیم و به اندازه نیاز و وسع مادی خود خرید کنیم تا از رواج این پدیده نادرست جلوگیری کنیم و از زاویه دیگر از اسراف پرهیز کنیم.

  به این نکته جالب که فکر می‌کنم حس اینکه زندگی در ایران شوخی بیش نیست بهم دست می‌دهد. (روزی در یک تاکسی سوار شوم و راننده تاکسی بگوید به علت نداشتن پول خرد چند ایستگاه جلو‌تر شما را پیاده می‌کنم!!!!)

  انتهای پیام/ارسالی مخاطبین کبنانیوز
 • ۲ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  دهدشتی
  تاریخ : ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۲:۱۹:۰۱
  1

  آفرین سید
  خیلی جالب بود. من سید را نمیشناسم و اهل روستای ده شیخ از بخش پاتاوه شهرستان دنا هستم ولی نوشته ش جالبه. من تایید میکنم

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  خرمی شیراز
  تاریخ : ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۷:۰۶:۲۶
  2

  بنام خدا
  واقعیت متن و حاشیه همین است دوست عزیز.

  هیچ راهی برای درمان آن وجود ندارد مگر آنکه با اقتدار و احترام تام به فروشنده، اندازه و حد و حدود را متذکر شوید.
  در هر جای کلانشهر شیراز اقدام به خرید میوه، صیفی جات و غیره کنید، روال به همین صورت هست و بیشتر مکان های عرضه میوه و سبزیجات، فرهنگ آن را دارند که به حقوق مشتری احترام بگذارند و بیشتر از درخواستشان، وجه دریافت نکنند.

  این معضل بزرگ، در آینده به یک قانون تبدیل خواهد شد.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

  بدرود؛ مسافـــران آسمانــی...