کبنانیوز؛ کبناخبر | ذخایر نظام «سیلارستانی‌ها» بودند! / راستی «حاج عدل» را می‌شناسید؟

 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۵ | کد خبر : 260390 |
 •   
  کبنا خبر می‌دهد /

  موقع نماز فرا رسید، اتاقی که نماز خواندیدم عکس معمار انقلاب اسلامی را در دیوارشان چسبانده بودند فهمیدم عاشقان روح الله و ذخائر نظام همین‌ها هستند.

  کبناخبر؛

  محمد سروش‌نیا

  این یادداشت نه از سر میل و اشتیاق، بلکه از روی تکلیف و اجبار نوشته می‌شود و اینجا بیش از آنکه به علمی و ادبی بودنش روی آورده شود، می‌باید به بیان واقعیات پرداخت. به هر حال هر انسانی باید به پیرامونش بنگرد، بپردازد و حتی ایفای نقشی داشته باشد. اینجا بود بخت یارمان شد و توانستیم با دوستان عزیزی چون هادی، سعید، علی و محمد حضورمان را به سیلارستان رسانیم. چند صد متر مانده به سیلارستان توقف کوتاهی داشتیم مردی که عدد سن‌اش تقریبا به پنجاه می‌رسید سوار بر الاغش بود عرض سلام و ارادتی داشتیم. چند دقیقه‌ای گیرای وقتش بودیم شغل و پیشه سیلارستان را پرسیدیم که جوابش را دولت داری (یا‌‌ همان دامداری) یافتیم. از ییلاق (به زبان لری مال و بالا) پرسیدیم که منطقه شولیز را به اختیار گزیده بودند. از نمایندگان ادوار گذشته و فعلی هم نقاط ضعف و قوتی یاد می‌کرد. مشکلات روستا را در نبود گاز و طرح آب رسانی می‌دانست و البته در خصوص رساندن آب، از مسئولین دولت هم وعده‌ای گرفته بودند. اینطور که می‌گفت برای زایمان و طبابت هم مجبور می‌شوند روانه‌ی خانه بهداشت روستای سواری شوند و اگر هم شرایط بسیار دشوار باشد اعزام به سرفاریاب و چرام مناسب‌ترین اقدام شرایط ممکنشان بود. پیرمرد هم با پایان کلامش، مسیرش را ادامه داد. در همین گذر از زمان با پسر نوجوانی حین برگشتن دامش از چرا، برخورد کردیم، پسر خوش ذوقی بود و حرف‌هایش گرم و دلنشین بود (با عرضه‌ی کم سن و سال) و از اهالی روستا، جوانی اسماعیل نام که دارای مدرک کار‌شناسی ارشد زبان خارجه بود را معرفی کرد. پیشه اسماعیل را پرسیدیم که جواب داد الآن دولت (دام) نگهداری می‌کند و دولتش را برای چرا، به کوه برده و نزدیک برگشت است. از پسر نوجوان سپاسگزاری کردیم و نهایتا وارد سیلارستان شدیم. شمار اهالی آنجا به چند ده نفری می‌رسید. مردمی ساده زیست، با اخلاق و مه‌مان نواز بودند. محل اقامتشان مناسب نبود فارغ از نبود گاز رسانی به آنجا، منزل و کاشانه درست و حسابی برای زیستن هم نداشتند. «لااقل جان آدمی آنقدر می‌ارزد که برای ایمن بودن جانش نیم متر پایین‌تر از زمین، تا چند متر برسد به بالا را تا خرخره با بتن و آهن مسلح کنند.» اما منازل سیلارستان ترکیبی بود از چهار دیوار سنگی و چند ستون و یک سقف کاملا چوبی و یک لایه گل پهن شده روی سقفش.» درون اتاق‌ها هم کلکسیونی بود از چند تا بالشت و یک زیر انداز و شومینه دیواری غیر استاندارد و دیگر هیچ. اسماعیل تحصیل کرده می‌رسد و رفع خستگی وارد گپ می‌شود می‌گوید بساطمان دامداریست اما به دامپزشک دسترسی نداریم، فراهم کردن دارو برای دام دشوار است. ساختمان آموزششان (مدرسه) وضعیت چندانی نداشت. گذشته بر این‌ها اهالی سیلارستان از ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی هم دسترسی نداشتند. جاده‌ای که تا انت‌هایش آسفالت است رسانیدن خدمات به روستای اطرافش چندان دشوار نیست البته می‌بایست جمعیت و پارامترهای دیگرش را هم در نظر گرفت. تیرهای برقشان از روشنایی محروم بود. از اسماعیل پرسیدم از مسئولین کسی سراغتان نیامد؟ پاسخ داد قبل از انتخابات حاج عدل آمد و الا ماشا الله قول و وعده کار و برای هموار کردن توسعه سخن راندند.
  یک روز هم آقای استاندار خادمی از کنار روستا با ماشینشان عبور کردند و با بوق و دست بلند کردن محبتشان را ابراز کردند.
  راستی حاج عدل را می‌شناسید؟
  نماینده کنونی کهگیلویه بزرگ بهمئی و چرام که پیشوندهای سردار، مهندس، حاجی را کسب کرده است. سردار مهندس حاج عدل هاشمی‌پور در سیلارستان می‌گوید: موقعی که اینجا را مشاهده کردم، فکر کردم انسانهای نخستین اینجا زندگی می‌کنند. حالا یکی پیدا نشد از سردار، مهندس، حاج عدل هاشمی‌پور بپرسد برادر شما چه کار بودید؟
  همین آقای سردار، مهندس حاج عدل هاشمی در هر جایی که قبل از انتخابات پایش را می‌گذاشت لابلای سخنانش می‌گفت: حقوق بنده ماهیانه … هست (البته قبل از جنجال و افشای حقوق‌های نجومی این‌ها را عرض کردند) و بدون از نیاز مالی آمده‌ام برای خدمت به خلق الله و آبادانی حوزه‌های انتخابی منطقه کهگیلویه، بهمئی و چرام همیشه بهار.
  خیلی جاهای دوری نرویم مسیر توسعه همینجاست. معادله خیلی پیچیده نیست، با یک حساب و کتاب ساده خواهیم یافت همین حقوق‌های نجومی اینچنین مسئولینی و اندکی همت و پشتکار مشکلات سیلارستان قابل حل کردن است.
  موقع نماز فرا رسید، اتاقی که نماز خواندیدم عکس معمار انقلاب اسلامی را در دیوارشان چسبانده بودند فهمیدم عاشقان روح الله و ذخائر نظام همین‌ها هستند.
  بعد از نماز هم به رسم مهمان نوازیشان چایی نوشیدیم و در بدرقه‌مان پیش قدم شدند زنی از‌‌ همان اهالی در راه می‌گفت: یارانه فرزندانم را بدون از هیچ دلیل قطع کردند خداوند گوشه‌ی نظری به این اهالی داشته باشد و عاقبت مسئولین نظام جمهوری اسلامی را ختم به خیر کند.

   

  انتهای پیام/1003/ ک/ س
 • ۱۱ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  شهروند
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۱:۳۱:۴۲
  1

  آقای نویسنده این روستا از قبل از انقلاب بوده است تا کنون چرا ۳سال پیش نرفتید وحلا دارید یک نماینده را زیر سوال میبرید

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 7

  مح زمون
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۲:۳۷:۳۶
  2

  خدایا دبسه

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  دم مهد
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۳:۵۷:۰۹
  3

  حاج عدل داره برا خودش حال میکنه به فکر این مظلو ماست .پول را داده به جانی و نظرو صلاحت پور دارن حال میکنند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  زارعی
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۰۹:۲۱
  4

  بسیار عالی نوشتید

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  حرف حق
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۲۰:۳۱
  5

  اوضاع شهر دهدشت هم کم کم مثل سیلارستان می شود در همین مدت یک سال گذشته مردم نا امید شدند و کم کم شهر دهدشت را ترک می کنند هیچ کس به فکر محرومین نیست و نماینده هم هیچ کاری ازش ساخته نیست دو صد گفته چون نیم کردار نیست خداوند پدر بزرگواری را رحمت کند بدون از سر و صدا دنبال محرومیت زدایی بود همین گاز رسانی به دیشموک و قلعه رییسی از خدمات شایسته ایشان است و اگر هم اکنون نماینده بود حالا به بهره برداری رسیده بود صادق و زلال و شجاع و مرد عمل حاج آقا بزرگواری

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  جواب شهروند پر ادعا
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۶:۴۷:۵۰
  6

  قبل از انقلاب حالا که ۳۸سال از انقلاب گذشته ۲سال هم ایشون نماینده بوده!تعصب بی حساب کتاب

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  انصاری
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۸:۴۶:۴۳
  7

  کی گفته نماینده باید مشکل همه را حل کند ان هم بعد از یک سال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  همشهری
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۸:۵۱:۵۵
  8

  برادر عزیز دردتو محرومیت این مردم است یا تخریب چهره نماینده گهگیلویه؟ با انصاف باش این فقر ومحرومیت را هاشمی بانی ان نیست بلکه نماینده گان ودولتمردان پیشین هستند که هیچگاه زحمت رفتن به میان این مردم باصفا ومحروم ازهمه امکانات را به خود ندادند.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  حرف حق
  تاریخ : ۲۴ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۹:۰۶:۴۵
  9

  یک کلام و صد کلام.انقلاب شد که جمهوری اسلامی باشد.که این فقرها از بین برود.که عدالت باشد.چند سال از عمر این انقلاب میگذرد؟چه شد؟چند رئیس جمهور عوض شده ؟همه کارشان درست بود که حالا ما بیاییم و از عدل و عدلها خورده بگیریم؟نه عزیز دل این خا.. است.آخی و بخت این………………………………………………………………………………………../

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  محمد سروش نیا
  تاریخ : ۲۵ تیر ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۴:۵۹:۵۱
  10

  سلام
  دیدگاه شماره۱
  ممنون از مطالعه یادداشت حقیر، من سفری داشتم به روستای سیلارستان و مطالبی را برآورد کردم و دراختیار عموم گذاشتم فکر نکنم اینکه من امروز یا دیروز به نگارش بپردازم اصل موضوع باشد. محرومیت سیلارستان، نماینده ای که خود را پاسدار ارزشهای انقلاب می داند و به فرموده خودش ماهیانه چند ده میلیون می گیرد نجومی بگیر است و باید هم به مطالبات سیلارستان بپردازیم هم نجومی بیت المال سردار عدل هاشمی پور که آیا این نجومی مورد بازخواست شده است یا خیر؟
  چنانچه شده باشد یا به بیت المال برگشت داده شده است یا خیر؟
  ضمنا اینجانب در مطلبم آوردم که نقاط قوت و ضعف از نمایندگان قبلی و فعلی گفته شد پس زود قضاوت نکنید. ضمنا کسی که طلب نداشته باشد(مطالبه گر نباشد)چطور انتخاب گر باشد. در نهایت هم باید گفت اینجانب نمایندگان قبلی را هم نقدهای بسیار دارم.
  با آرزوی موفقیت

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  اعظم کاظمی
  تاریخ : ۰۱ مرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۴:۱۹:۱۸
  11

  فقر؛ تراژدی ناتمام مردم سرزمین من😔😔

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷