کبنانیوز؛ کبناخبر | کشاورزان اجازه‌ی آتش زدن پسماند مزارع را ندارند

 • تاریخ انتشار خبر: دوشنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۰ | کد خبر : 255870 |
 •   
  یادداشت | یاسر فاطمی

  عامل اصلی این آتش سوزی ها، آتش زدن غیراصولی و غیرقانونی پسماند مزارع توسط کشاورزان و در نهایت سرایت آن به جنگل های بلوط، می باشد. متاسفانه بخش اعظم جنگل های ما دریک ماه اخیر به خاطر اشتباهات کشاورزان و کوتاهی مسولین سوختند. افسوس که ایت آتش سوزی، خودسوزی است.

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  یاسر فاطمی*

  در سال های اخیر با پدیده ای اسفبار مواجه هستیم که بلای جان محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد شده است.
  آتش زدن پسماند مزارع:
  اخیراً در اغلب شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد به آتش کشاندن پسماند مزارع توسط کشاورزان هستیم. در اغلب موارد کشاورزان هدف خود را از این کار را از بین بردن بذر علف های هرز می دانند؛ اما افسوس که این کار نه تنها بذر این علف ها را ازبین نمی برد بلکه خسارات جبران ناپذیری را به خاک بسیار با ارزش استان وارد می کند.
  ابتدا باید متذکر شویم که مطابق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تبصره یک ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و همچنین ماده ۴۷ قانون جنگل ها و مراتع، هرگونه آسیب به محیط‌زیست و ایجاد آلودگی های زیست محیطی، جرم بوده و قابل پیگیری است.
  امروز و با وجود پیشرفت شگرف علم و دسترسی به امکانات گسترده ی ارتباط جمعی، درک این نکته که آتش زدن پسماند مزارع کشاورزی در درجه اول باعث از بین بردن مواد مغذی خاک می شود، برای هیچکدام از ما سخت نخواهد بود. علاوه بر این، آتش زدن پسماند مزارع موجب آلودگی هوا می شود. جدای از معضلات جهانی آن، این کار سبب انتشار گازهای آلاینده و تشدید بیماری های قلبی و ریوی برای همشریان ما می گردد.
  آتش زدن پسماند مزارع سبب به آتش کشاندن موجودات زنده محیط می‌شود، که چه در قانون اساسی و چه در تعالیم و آموزه های اسلامی، این کار جرم و بسیار نکوهیده است. همچنین این آتش سبب از بین بردن باکتری های ثبیت کننده ی نیتروژن، به عنوان مهمترین عضو این حلقه می شود. متاسفانه و با تشدید بارش های تند و رگباری در استان، آتش زدن بافت گیاهی خاک باعث تشدید فرسایش خاک و شسته شدن لایه رویی خاک، که عمده ی مواد مغذی خاک را در بر می گیرد، می شود.
  اما آنچه که در بالا ذکر شد، تمام تبعات این ماجرا نیست. جنگل های کهن بلوط ما، در شعله های آتش ناآگاهی کشاورزان، بی مسولیتی مسولان و خواب ما مردم، غریبانه در حال سوختن هستند.
  عامل اصلی این آتش سوزی ها، آتش زدن غیراصولی و غیرقانونی پسماند مزارع توسط کشاورزان و در نهایت سرایت آن به جنگل های بلوط، می باشد. متاسفانه بخش اعظم جنگل های ما دریک ماه اخیر به خاطر اشتباهات کشاورزان و کوتاهی مسولین سوختند. افسوس که ایت آتش سوزی، خودسوزی است.
  به امید روزی که همه ی هم استانیهای عزیز من یک محیط بان و یک جنگل بان باشند.


  *محقق و فعال محیط‌زیست.

  انتهای پیام/ارسالی مخاطبین کبنانیوز
 • ۰ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷