کبنانیوز؛ کبناخبر | یادداشت تاجگردون؛ حکایت پرداخت یارانه بدون حساب‌ وکتاب

 • تاریخ انتشار خبر: شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۶ | کد خبر : 255691 |
 •   
  حقیقتی تلخ؛

  به پرندگان غذا ندهید. تنبلشان نکنید، آنان باید بتوانند از دریاچه غذای خودشان را تأمین کنند.

  کبناخبر؛

  غلامرضا تاجگردون

  به پرندگان غذا ندهید. تنبلشان نکنید، آنان باید بتوانند از دریاچه غذای خودشان را تأمین کنند.

  سخن بالا نکته‌ای بود که صاحب یک رستوران دریکی از شهرهای اروپایی به ما گفت. در رودخانه و دریاچه کنار آن شهر تعداد زیادی اردک، قو، غاز و پرندگان دریایی زندگی می‌کردند. یکی از قوانین یا دستورالعمل‌های ابلاغی آن شهر این بود که کسی حق ندارد به این پرندگان غذا بدهد. می‌گفت این آب و دریا توان تأمین غذای این پرندگان را دارد و دادن غذای بدون زحمت به آنان موجب تنبلی آنان شده و شاید تا حدودی اکوسیستم دریاچه هم به هم بخورد. بعد به‌طعنه به ما گفت درست مثل شما که به مردمتان بدون سؤال یارانه می‌دهید و تصور اینکه محیط اطراف جامعه‌تان توان تأمین زندگی مردم را دارد را از ذهن مردم پاک می‌کنید.

  راحت‌ترین کمک به یک نفر که نیازمند است، دادن سکه‌ای به اوست و به همین دلیل است که ما وقتی با فقیری روبه‌رو می‌شویم سکه‌ای به دامان او می‌اندازیم و به‌سرعت از کنارش می‌گذریم. همه ما در زندگی‌مان حداقل یک‌بار به فردی نیازمند کمک کرده‌ایم. آیا تاکنون اتفاق افتاده پای صحبت یک فقیر بنشینیم و بجای پول دادن به او یک‌راه حل برای بهبود زندگی او پیشنهاد دهیم؟ با دادن سکه به او و تأمین خوراک شبش، ذهن او را از تلاش برای استفاده از امکانات و مواهب اطراف برای کسب درامد پاک‌کرده و توجه او را معطوف به سکه بر دامان او می‌کنیم. اردک یا غاز درون رودخانه هم همین‌گونه است. او می‌تواند از نعمت‌های درون آب برای زندگی‌اش استفاده کند. مسافر، گردشگر و یا کاسبان اطراف که به او غذا می‌دهند هم خود لذت می‌برد و هم پرنده. ما با دادن غذا به پرندگان لذت می‌بریم همچنان که با دادن سکه‌ای به فقیری لذت می‌بریم و وجدانمان حداقل برای کوتاه‌مدت راضی می‌شود. اصلاً به فکر تنبل کردن او و یا اینکه ذهن او را از کار دور کرده فکر نمی‌کنیم و در یک‌لحظه خود و او را خشنود می‌کنیم.

  حکایت پرداخت یارانه بدون حساب‌وکتاب همین است. اگرچه صحبت در مورد یارانه تبدیل به تابو شده و گویی این روش وحی الهی است و بدون آن آسمان الهی غضب کرده و جامعه را به هم می‌ریزد. هیچ محقق و صاحب علمی با هیچ روشی نمی‌تواند ثابت کند بعد از پرداخت یارانه وضع جامعه از منظر رشد، توزیع بهینه‌تر درآمد، رفتارهای اجتماعی، گسترش نگاه توسعه‌ای و مواردی از این قبیل بهبود پیداکرده است ولی با ساده‌ترین روش‌های تحقیقی می‌توان ثابت کرد این نوع برخورد با منابع کشور نه‌تنها ظرفیت‌های اقتصادی را مختل کرده بلکه تمامی رفتارهای سیاسی اجتماعی جامعه را نیز آسیب‌پذیر کرده که آثار آن را حداقل در چند انتخابات گذشته دیدیم.

  برگردیم به اردک و غاز رودخانه؛ آنان گرد محیط یا کسی جمع می‌شوند که بیشتر برای آنان غذا بدهد و دیدیم که نقطه‌ای آلوده‌تر است که خوراک بیشتری بدان محل ریخته باشد. فراموش نکنیم درست است که ما نمی‌توانیم زندگی را انتخاب کنیم ولی می‌توانیم نحوه برخورد با شادی‌ها و غم‌ها و مشکلاتمان را خودمان انتخاب کنیم.

  سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه مستقیم پرداخت می‌شود. امسال حدود ۴ هزار میلیارد تومان از این یارانه برای افزایش سه برابری مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی اختصاص داده شد و این افراد تا حدودی راضی‌تر شدند. اگرچه رئیس محترم کمیته امداد به‌حق این روش را تا حدودی خطرناک می‌داند و تقریباً موضوعی مثل رفتار ما با اردک‌ها را بیان کرد ولی حداقل نشان داد می‌شود روش‌های دیگری برای استفاده بهینه‌تر از منابع جستجو و عمل کرد.

  فرض کنیم از این مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومانی ده هزار میلیارد تومان برای تأمین اولیه زندگی نیازمندان پرداخت کنیم مابقی را در شرایط کنونی بیکاری مزمن می‌توان به سمت اشتغال سوق داد. دولت برای کمک به رفع بیکاری لایحه‌ای برای برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه تقدیم مجلس کرد و ما هم در کمیسیون تأیید و به صحن علنی دادیم(یعنی ۵ هزار میلیارد تومان) با این چقدر می‌توانیم شغل ایجاد کنیم و یا چقدر می‌تواند محرک باشد؟ قطعاً می‌تواند تحرک ایجاد کند ولی نه مؤثر اما ۴۰ هزار میلیارد تومان چقدر می‌تواند محرک باشد و بازهم قطعاً خیلی…

  در مثال مناقشه نیست ولی بدانیم جامعه ما و وجود نعمت‌های بزرگ محیطی حکایت رودخانه برای پرندگان را دارد. فرصت تلاش را نباید از بین ببریم. با سی هزار میلیارد تومان منابع تحریکی حداقل با تلفیق منابع دیگر می‌توان سالانه یک‌میلیون شغل پایدار و محرک در جامعه فراهم کرد. منابعی که نه اثر تورمی دارد و نه موجب تخریب ساختارهای اقتصادی اجتماعی می‌شود و حتی در هنگام انتقال منابع قسمتی از منابع تلف شود باز ارزش این را دارد که این شیفت منابع صورت پذیرد.

  قصد تحلیل ریاضی و اقتصادی این روش در این مقال را ندارم فقط خواستم بگویم این ما هستیم که می‌توانیم جامعه‌مان را تحریک کرده و به سمت تولید سوق دهیم. امیدوارم با کسب درس از داستان اردک‌ها و پرندگان این اتفاق یا روش دیگر حاصل شود.

  انتهای پیام/1002/ آ-آ-ر
 • ۱۹ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  قیطاس
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۳۰:۵۲
  1

  آقای تاجگردون در سفرتان به اروپا این همه مزایاهای خوبی که کشور های اروپایی برای شهروند خود قایل می شود را در نظر گرفتید، و یا فقط دانه دادند به پرندگان را سوژه کردید، آیا به طرف اروپایی نگفتی که شهر گچساران که من نماینده اش هستم ابرمخزن گاز و نفت جهان است ولی این شهر بالاترین آمار بیکاری را در کشور داراست، میدونم ..ه این موضوع را بازگو کنی،

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  علی
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۳۷:۲۱
  2

  کسی که خودش هزار میلیارد سرمایه آش هست می‌تونه بفهمه یارانه چیه که هر روز اظهار نظر می‌کنه

  -این دیدگاه محبوبیت زیادی دارد، نظرتان چیست؟ Thumb up 23 Thumb down 1

  لطف الله قیصری چهارراه گشین
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۳۸:۵۶
  3

  تاجگردون حرفش سنده

  -این دیدگاه محبوبیتی ندارد، نظرتان چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 31

  وحید
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۴۲:۱۶
  4

  مر… تبعیض

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 6 Thumb down 0

  ناشناس
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۶:۳۷:۵۲
  5

  تعجب میکنم از این نماینده اینگار تو دنیای دیگه ای زندگی میکنه

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  H
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۱۳:۴۰
  6

  فقط حرف میزنن هیچ عملی نیست یارانه رو بگیرین

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  پرسپولیس
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۲۱:۱۳
  7

  اقای تاجگردون ۴۵تومنم شدنون وآب که شمابه رخ مامیکشیش شمااینومیگی ماخجالت میکشیم ا

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  پرسپولیس
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۲۵:۴۶
  8

  اقای تاجگردون ۴۵تومنم شدنون وآب که شمابه رخ مامیکشیش شمااینومیگی ماخجالت میکشیم ا

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 2 Thumb down 0

  پرسپولیس
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۳۲:۴۰
  9

  اقای تاجگردون عزیزآخه این ۴۵تومن چیه که به رخ مردم میکشین بخداخجالت میکشیم ۴۵تومنوبذاری دست گدانمیخادش

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  دانشجو
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۳۸:۰۲
  10

  آره درست میفرمایند…غیب شدن دکل نفت حساب و کتاب داره اما یارانه بی حساب و کتابه
  یه مقدار ناچیزی از حق مردم رو از نفت وگاز دارن میدن وبعدهم ادعای بی حساب وکتاب بودنشو دارند!🤔🤔🤔
  والا شرم هم چیزه خوبیه

  -این دیدگاه محبوبیت زیادی دارد، نظرتان چیست؟ Thumb up 22 Thumb down 0

  رسول
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۳۹:۱۶
  11

  فقط یکی مثل تاجگردون و افراد نزدیک به ایشون میتونن شرایط یه زندگی خوب رو واسه خودشون فراهم کنن چون ایشون خودش سرمایه داره چون اطرافیانش یکی مثل آقای تاجگردون رو دارن که با یه نامه راحت برن سرکار و ….
  یه سر به پتروشیمی بزنین ببینین چ افرادی با چه مدارک تحصیلی چه پست هایی گرفتن
  اون وقت من و امثال من با مدرک کارشناسی ارشد با گرایش کاملا مرتبط با پتروشیمی بیکار باید بگردیم
  میدونین چرا؟؟؟
  چون آقای تاجگردون ماهارو نمیبینه
  فکر هم نکنین موقع انتخابات مخالف ایشون بودم ن اتفاقا…

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 12 Thumb down 1

  همشهري
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۷:۴۰:۲۳
  12

  جناب نماینده دولت و شما زمانی میتونین این اظهارنظرو کنید که مشکل اشتغال رو حل کرده باشید پس لطفأ فقط شرایط خودتونو در نظر نگیرید

  -این دیدگاه محبوبیت زیادی دارد، نظرتان چیست؟ Thumb up 23 Thumb down 1

  آشنا
  تاریخ : ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۹:۲۴:۳۲
  13

  عزیز اروپا رفته یک آدرس بهت بدم پدر ومادر شهید ی را می شناسم که چهل سال هست تصویر شما واجداد شما در منزلش هست به زحمت بتواند وضو بگیرد برای نمازش اگر یارانه اش را قطع کنی می تواند کار کند وهزینه زندگی اش را پرداخت کند این مورد را خواستم آدرس بدم چون دهها بار بخاطر انتخابات منزلش رفتی از این دست آدم ها در تمام شهرها وروستاهای ما وجود دارد بنابر این این ۴۵ تومان یارانه را این همه بزرگش نکن کوچک می شوی عزیزم

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 4 Thumb down 1

  انالیزور
  تاریخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۳:۵۹:۲۳
  14

  حرف از اشتغال زدی خدابیامرز اش نامش اشنا بود……،،،

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  نقی
  تاریخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۰۷:۵۹:۳۳
  15

  با این گرانی وفیش های نجومی برق وگاز آب یارانه ۲۰۰ هزار تومانی هم کم است جناب مرد بودجه .ما هرچه میکشیم یا از دست فرد افراطی مثل احمدی نزاد است که با این یارانه اش مملکت را نابود کرد یا از دست توی برنامه ریز است که هرروز بر مشکلات می افزایی

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 4 Thumb down 1

  هالو
  تاریخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۴۱:۵۱
  16

  جناب دکتر اولا هیچ وقت ایران قابل قیاس با اون کشورهایی که شما راست راست ماموریت میروید نیست و توی ایران باید به دنبال حقت سگ دوی بزنی تا حق و حقوقت رو بگیری و توی یک کشور اوپایی تو خونه نشستی و حقت رو دو دستی میارن تقدیمت میکنن دوما کسی که سرمایه اش از پارو بالا میره و از فقر و محرومیت و بدبختی فقط اسمش را شنیده نمیتونه نظریه پرداز باشه .سوما خود شما چند مدت پیش اقرار کردین که یارانه دریافت میکنید ولی کارتم را به یه خانواده فقیر دادم.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  علی خواه روحانی
  تاریخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۵۶:۰۲
  17

  جناب آقای دکتر ضمن عرض سلام وادب واحترام خدمت حضرتعالی در حقیقت یکی از دلایلی که مردم به این مبلغ بسیار ناچیز گذشت نمی کنند که در تولید واشتغال صرف شود مسئله عدم اعتماد به مسولین است مسله این است که وقتی صندوق توسعه ملی یا صندوق ذخیره فرهنگیان افتتاح شد به امید اینکه پشتوانه ای هست برای اینده مردم کشور وجامعه از محل همین صندوق چند نفر حقوق نجومی می گیرد یا از آن صندوق میلیارد ها اختلاص می شود آن وقت مسولین بالاتر آنها را ذخایر انقلاب یاصاحبان انقلاب می نامند دختر اقایی با کمال بی شرمی حق به جانب می فرمایید بابام سهمش از صفره انقلابش برداشته مردم اعتماد ندارند وحق هم دارند نه چهل هزارتومان بلکه چهار هزار تومان هم باشد ازش نگذرند تا سهم افرادی خاص نشود آیا همیین چند نفر انگشت شمار سهم از این مملکت وانقلاب دارند یا همین چند نفر انقلاب کردند وانقلابی اند تا ریشه این فساد وسهم خواهی ها خشک نشود مردم اعتماد از مسولین ندارند وروزبروز مشکلات هم صد چندان می شود

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  سید
  تاریخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۰:۵۹:۵۵
  18

  لعنت به این یارانه ۴۵هزار تومانی که ابروی همه را بردید اقای تاجگردون تو که حقوقت میلیاردی است نمی دونی اون پیرمرد ویا پیرزن بی کس با همین ۴۵ هزار تومان روزگار سپری می کنند؟ قیامت اگر باشد جواب خواهی داد . چرا منت رو دوش مردم می گذارید بذارید مردم از درد خودشان بمیرند شما هم بخورید مشکلتان چیست

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  انصاری
  تاریخ : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
  ساعت : ۲۰:۳۵:۰۲
  19

  انصافا یک موضوع بحث انگیز و مهم و متاسفانه مورد مجادله را به زبانی ساده توضیح داده اند. یارانه نقدی کار نادرستی است البته به کسانی که توانایی کار ندارند باید کمک شود ولی کسی که توانایی کار دارد نباید بی غیرت شود و یارانه بگیرد. با حرف حق مخالفت نکنید.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

  بدرود؛ مسافـــران آسمانــی...