کبنانیوز؛ کبناخبر | «برای ورزش کهگیلویه آنی شد که باید می شد» (+تصاویر)

 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۳۹۶ | ۰۱:۵۲ | کد خبر : 248481 |
 •   
  نوستالوژی ورزشی/

  نوستالوژی ورزشی با حضور پیشکسوتانی از پرافتخارترین باشگاه ایران، پرسپولیس تهران و قدرتمند ترین باشگاه استان، پیشکسوتان پرسپولیس دهدشت در ورزشگاه پیر دهدشت برگزار گردید.

  کبناخبر؛

  نوستالوژی ورزشی با حضور پیشکسوتانی از پرافتخارترین باشگاه ایران، پرسپولیس تهران و قدرتمند ترین باشگاه استان، پیشکسوتان پرسپولیس دهدشت در ورزشگاه پیر دهدشت برگزار گردید.

  به گزارش کبنااسپورت از دهدشت ،روز پنج شنبه چهاردهم اردیبهشت۹۶ در ورزشگاه پیر شهر کهگیلویه، نوستالوژی ورزشی با حضور پیشکسوتانی از پرافتخارترین باشگاه ایران، پرسپولیس تهران و قدرتمند ترین باشگاه استان، پیشکسوتان پرسپولیس دهدشت برگزار گردید. مردم ورزش دوست و قهرمان پرور کهگیلویه با حضور پرشور و نشاط خود در ورزشگاه آزادی دهدشت، از قهرمانان فوتبال ایران و استان به نحو شایسته ای تجلیل کردند. برای پیشکسوتان پرسپولیس تهران، اسطوره های بلامنازع فوتبال ایران و آسیا از جمله محمد پنجعلی، فرشاد پیوس، مرتضی فنونی زاده، ناصر محمد خانی، بهروز سلطانی، محمد حسن انصاری فر، نیما نکیسا و مرتضی کرمانی مقدم که روزگاری نه چندان دور، تیم ملی را به لحاظ فنی و اخلاقی قرق کرده و سایه سنگینی بر رقبای دیگرشان داشتند در کنار بازیکنانی مثل محسن آشوری، اسماعیل هلالی، سهراب انتظاری، ادموند بزیک، یونس شکوری، علیرضا محمد، رضا جباری و حسن خانمحمدی به میدان رفتند. کسانی که فوتبال آسیا و ایران مقهور هنرنمایی شان بود و برای مردم و مملکت اسلامی مان، مثل سربازی جان برکف، در میادین مختلف ورزشی قدرت نمایی و افتخار آفرینی می کردند.

  محمد پنجعلی کاپیتان غیرتمند پرسپولیس، تیم ملی و تیم منتخب آسیا، یکی از بزرگان ورزش فوتبال است که صفات برجسته فنی و اخلاقی ایشان، هنوز هم به عنوان الگویی مناسب و ارزشمند، نسل جدید فوتبال کشورمان را به اخلاق مداری و برخورداری از روحیه پهلوانی جامعه پذیر نموده است. محبوبیت این قهرمان فوتبال، فارغ از رنگ لباس، تعصب منطقه ای و قومیت گرایی، نتیجه سالها پاک زیستن و پهلوان ماندن در تمامی عرصه های ورزشی و شخصی است.

  فرشاد پیوس یکی دیگر از بزرگان فوتبال کشور است که سالهای سال خنده بر لب و شادی در دل ملت بزرگ ایران می نشاند و در دورانی که سایه جنگ بود و پس از آن تألمات ناشی از جنگ دلها را محزون کرده بود، سلطان محوطه جریمه حریفان بود. کسی نیست که از این پهلوان فوتبال کشورمان رنجش خطری به یاد داشته باشد.

  سایر بازیکنان پیشکسوت پرسپولیس تهران نیز از چنین منش و متانتی برخوردار بودند. شاید همین که صدها کیلومتر را در این شرایط سنی و محدودیت رفاهی و امکانات زیر ساختی که در شهر دهدشت وجود دارد ولی با مناعت طبع و بردباری به استان سفر کردند و به یاد سالهایی که فوتبال دهدشت، بویژه پرسپولیس در استان آقایی می کرد و سکوها و خیابانهای اطراف ورزشگاه آزادی مملو از فوتبال دوستان بود و جوانان و نوجوانان بسیاری در تمام روزهای هفته به طرف ورزشگاه و سالن های ورزشی سرازیر بودند، علاقمندان به ورزش فوتبال در کنار مسئولین استانی و شهرستانی و همچنین نماینده پرتلاش کهگیلویه بزرگ این رقابت پر از رفاقت و منش های اخلاقی و پهلوانی را تماشا کردند.

  تیم فوتبال پرسپولیس دهدشت با بسیاری از بزرگان خود، همان قهرمانانی که در دهه ۶۰ و ۷۰، بالای ۸۰% تیم منتخب استان را تشکیل می دادند، پس سالهای با حضور مردان بزرگی چون، دکتر امین انوری، افضل آرانپور، کیومرث دوستکام، محمدعلی کاظمی، علی جاودان، علمدار آموس و خسرو آرانپور و همچنین ورزشکارانی همچون بهرام باستان، جهانگیر افشانده، جهانگیر افروزه پور، الله مراد طوسی پور،سرهنگ سیاپور، سیدی پور، ایرج محمدی مطلق، حمیدرضا حشمت فر، بهره بر، خواجوی، علی آژ، وفایی، بخشایش، نیک دار جمال و عدالتمند، شور و شعفی مضاعف برای ورزش دوستان کهگیلویه بزرگ رقم خورد.

  اگر چه با تصمیمات غلطی که در سالیان گذشته برای ورزش استان اندیشه شد، رمقی برای علاقمندان به ورزش و ورزشکارانی که می توانستند در جهت پویایی و بالندگی ورزش کهگیلویه بزرگ مؤثر باشند، نمانده بود لیکن، با حضور پیشکسوتان فوتبال پرسپولیس تهران، زلزله ای در ورزشگاه دهدشت بوجود آمد که هم می تواند برای مدیران سیاسی نام باشد و هم برای نوجوانان و جوانان کهگیلویه نان. نان بچه های فوتبال این خطه از استان، فوتبال است و ورزش پاک. ورزشکارانی که هیچ چشم داشتی از مسئولین خود جز رونق ورزشگاهها و سالنهای ورزشی ندارند، به همین اندازه اعتماد نیز قانع هستند. حال که مدیر کل محترم تربیت بدنی استان و نماینده زحمتکش و فرماندار شهرستانهای کهگیلویه از نزدیک با بخشی از خواستگاه نوجوانان و جوانان کهیگلویه آشنا شدند، پیشنهاد می کنم که؛

  • ۱-هر چه می توانید برای ورزش هزینه کنید تا از هزینه های سرسام آور کاهش آسیب های اجتماعی، جنگ و درگیریهای خیابانی، درمان اعتیاد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر، فروپاشی نظام خانواده و بی تعهدی و عدم مسئولیت پذیری نوجوانان و جوانان، کاسته شود.
  • ۲-با برگزاری مسابقاتی مشابه این مسابقه در سایر رشته های ورزشی، غبار از سکوها برداشته، امید را دل مشتاقان زنده کرده، روح دوباره ای به کالبد بی جان ورزش کهگیلویه بزرگ دمیده و خواب بیکاری و بی انگیزه بودن را از چشمان نوجوانان و جوانان کهگیلویه بزرگ بردارید.
  • ۳-پشتوانه عظیم پهلوانی و قهرمان پروری ورزش، یعنی پیشکسوتان خوش نام و خاک خورده ورزش را تکریم و تعظیم کرده و آنها را سکاندار ورزش کنید. این عزیزان همان جوانان سالهای نه چندان دوری هستند که عَرََق مردانگی و جوانمردی، برای حفظ وحدت ملی و سلامت عمومی می ریختند و هیچ خانواده ای غمِ کارتن خوابی و طلاق فرزندش را نداشت. تیم فوتبال پیشکسوتان پرسپولیس دهدشت، در روزگاری که کمترین امکانات ورزشی و یا دانش ورزشی نه در این استان که محلی از اعراب نبود بلکه در کشورمان نیز با مشکلات عدیده ای مواجه بود، تنها به لطف تفکر و درایت بزرگانی همچون سید ابوصالح دانش فر و مرحوم محمد دستاران تا زیر گروه لیک فوتبال کشور پیش رفت. همین ورزشکاران بودند که ورزش فوتبال استان را به این کشور تحمیل کردند. هین عزیزان بودند که پل ارتباطی نخبگان ورزش استان بویژه کهگیلویه بزرگ با با تیم های ملی و باشگاههای متمول کشور شدند.
  • ۴-نهادهای دولتی را ملزم به حمایت از ورزش و تعیین همان ۵/% اعتبار معیین شده را از مجموع اعتبارات دستگاه خود نمائید تا بساط خمودکی و کسالت و سیطره آسیب ها اجتماعی برچیده شود. به نظر شما صرفه جویی که در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی انجام می گیرد، در کجا باید هزینه شود؟ آیا بهتر نیست به جای اینکه بجواهیم جایی صرفه جویی کنیم و در جایی بدتر از آن صد برابر همان صرفه جویی را مال و جان و اعتبار خود را از دست بدهیم، به شیوه ای صحیح تر و درست تر، مثلاً در ورزش، متحمل هزینه بشویم؟ پس به امید اهداء یک دست لباس ورزشی یا حتی خودرو می توان مردم را صبح زود از خانه ها و به نام ورزش همگانی بیرون آورد ولی بهتر آن است که ورزش را در جایگاه خود و از جامعه هدف آن ترویج دهیم. نوجوانی که امروز در میادین ورزشی به دنبال کسب تکنیک و دانش ورزش باشند در کهنسالی خود به تپه های اطراف شهر رفته ورزش می کنند.
  • ۵-سیاست، اقتصاد، فرهنگ و حتی دیدگاه اجتماعی نیازمند ورزش هستند. شاید مدیران این ساختارهای کلی جامعه الزاماً ورزشکار نباشند ولی ورزشکارانی که در این عرصه ها وارد شده اند، قطع یقین موفق تر بوده و جامعه های که در آن مدیریت را به مدیران ورزشکار واگذار کرده اند، سلامت اجتماعی و اداری به نحو اکملی تضمین شده است.

  علی ایحال ضمن تشکر از همه کسانیکه در برگزاری این مسابقه نقش داشتند و سپاس از مردم خونگرم کهگیلویه که با حضورشان در ورزشگاه دهدشت یادی از دوران طلایی فوتبال کردند و همچنین صمیمانه از سردار هاشمی پور نماینده محترم و ورزش دوست کهگیلویه بزرگ، مدیرکل محترم ورزش و جوانان استان، فرماندار ،امام جمعه و رئیس اداره ورزش و جوانان کهگیلویه،هیئت فوتبال  و سایر مسئولین شهرستان که به نحوی از انحاء با قدم شان یا حمایت شان حس ورزشکاری و ورزشی بودن را زنده کردند کمال سپاس و امتنان را داریم.

  انتهای پیام/1003/ ک/ س
 • ۰ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷