کبنانیوز؛ کبناخبر | سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی ممنوع شد/ متخلف به پرداخت جزای نقدی محکوم می شود

 • تاریخ انتشار خبر: جمعه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۵ | کد خبر : 244624 |
 •   
  گزارش/

  وزارت جهاد کشاورزی مکلف است؛ مفاد این ماده را به‌طرف مقتضی به اطلاع بهره‌برداران بخش‌ کشاورزی، عشایری و منابع‌طبیعی برساند.

  کبناخبر؛

  به گزارش کبنانیوز به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۷ فروردین) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هوای پاک با ماده ۲۰ این لایحه با ۱۵۲ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

  در ماده ۲۰ لایحه مذکور آمده است: انباشتن پسماند‌های بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آن‌ها و انباشتن پسماند‌های خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان‌های تعیین‌شده توسط شهرداری‌ها یا سوزاندن آن‌ها و همچنین سوزندان بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است. متخلف حسب مورد  به پرداخت جزای نقدی درجه ۶ قانون مجازات اسلامی برحسب موضوع محکوم می‌شود.

  وزارت جهاد کشاورزی مکلف است؛ مفاد این ماده را به‌طرف مقتضی به اطلاع بهره‌برداران بخش‌ کشاورزی، عشایری و منابع‌طبیعی برساند.

  در تبصره ۱ لایحه هوای پاک آمده است؛ تعاریف پسماندهای مندرج در این ماده مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب ۲۰/۲/۱۳۸۳ می‌باشد.

  همچنین در تبصره ۲ این لایحه ذکرشده است؛ دولت و شهرداری‌ها موظف‌اند ظرف مدت سه‌ساله پس از ابلاغ این قانون برای شهرهای مختلف زمینه‌های تبدیل این پسماندها به انرژی یا کود را  با کمک بخش خصوصی فراهم نمایند.

  تبصره ۳ لایحه هوای پاک بیان می‌کند که در موارد استثنائی که آتش‌زن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری‌ها و آلودگی‌های گیاهی باشد، بر اساس شرایطی که توسط وزارت جهاد کشاورزی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و  با تأیید سازمان، تدوین و ابلاغ می‌شود، اقدام می‌گردد.

  انتهای پیام/1010 / ک
 • » “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  بویراحمد
  تاریخ : ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
  ساعت : ۱۵:۳۲:۳۲
  1

  یکی از موارد آلوده کننده هوا باقیمانده ساقه برنج هاست که در مهر ماه هر سال کشاورزان آنها را می سوزانند از همین الان اطلاع رسانی کنند

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز پنج شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷