- کبنانیوز؛ کبناخبر - http://kebnanews.ir -

کارکرد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در تقویت گفتمان‌های انقلاب

نوراله محمدی ده‌بزرگ

حال که مراسم تدفین آیت ا… هاشمی برگزار شد لازم است تحلیل گران مساءل اجتماعی و سیاسی تحلیل خود را متوجه ان کنند، اما نگاه جامعه‌شناسانه به نقش ایشان در دوره‌های مختلف تاریخ ایران بسیار اهمیت دارد شاید بتوان حساسترین و اثرگذار‌ترین کنش هاشمی رادر شرایط پس از انتخابات۸۸ دید بر اساس تحلیلی جامعه‌شناسانه می‌توان گفت اگر درایت او نبود شاید بحران شدیدی پیش می‌امد. تصمیمات و کنش‌های او در این برهه اگر آنچنان که مشاهده شد نبود احتمالا دوشکل دیگر ی از بحران پیش می‌آمد. تسامح وی در مقابل جناح تندرو و یا حتی بی‌طرفی و سکوت می‌توانست بخشی از نیروهای اجتماعی و بدنه جامعه را از نظام دور کند و چه بسا علاوه بر حذف بخشی از سرمایه جامعه و نظام که با نام طیف اصلاح طلبان نامیده می‌شد حتی احتمال ازبین رفتن و بطور کامل اکنار گذاشته شدن این طیف وجود داشت.

اما حضور معقولانه هاشمی درکنار آن‌ها، این سرمایه سیاسی و اجتماعی کشور را به شکل دیگری بازتولید و حفظ کرد. اما اگر در همین حمایت از طیفی و تندروی‌های طیف دیگر از حد دعوت به قانون اساسی فرا‌تر رفته و اعتدال پیش گرفته شده، برهم می‌خورد نیروهای سیاسی و اجتماعی بطور کامل دوقطبی شده و تضاد لازم برای بازآفرینی نظم اجتماعی از حد تعریف شده فرا‌تر می‌رفت.

برای پویایی هر سامان اجتماعی حدی از تضاد تعریف شده لازم و ضروری است، اما اگر این تضاد منظم از حدود تعریف شده در چارچوب تعریف شده در سامان اجتماعی فرا‌تر رود این تضاد به شکل‌های تغایر و تناقض نیز منتهی می‌شود.

پس در یکی از بزنگاه‌های حیاتی تاریخ جمهوری اسلامی آیت ا… هاشمی با درایت سیاسی خود منجر به بازتولید تضاد لازم برای حیات جامعه و جلوگیری از منتهی شدن آن به تناقض شد.


* دکترای جامعه‌شناسی

4 Comments (Open | Close)

4 Comments To "کارکرد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در تقویت گفتمان‌های انقلاب"

#1 Comment By محرابی On دی ۲۳, ۱۳۹۵ @ ۹:۰۶ ق.ظ

احسنت دکتر

-نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 2

#2 Comment By ناشناس On دی ۲۴, ۱۳۹۵ @ ۱۱:۲۴ ق.ظ

حرف اضاف..

-نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 1

#3 Comment By ناشناس On دی ۲۴, ۱۳۹۵ @ ۳:۵۲ ب.ظ

خداییش یکبار دیگه تحلیلتو بخون

-نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

#4 Comment By ناشناس On دی ۲۵, ۱۳۹۵ @ ۸:۳۰ ق.ظ

محمدی عزیزضعیف نوشتی

-نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0