کبنانیوز؛ کبناخبر | کارکرد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در تقویت گفتمان‌های انقلاب

 • تاریخ انتشار خبر: پنج شنبه, ۲۳ دی , ۱۳۹۵ | ۰۰:۴۸ | کد خبر : 222512 |
 •   
  تحلیل/

  پس در یکی از بزنگاه‌های حیاتی تاریخ جمهوری اسلامی آیت ا... هاشمی با درایت سیاسی خود منجر به بازتولید تضاد لازم برای حیات جامعه و جلوگیری از منتهی شدن آن به تناقض شد.

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  نوراله محمدی ده‌بزرگ

  حال که مراسم تدفین آیت ا… هاشمی برگزار شد لازم است تحلیل گران مساءل اجتماعی و سیاسی تحلیل خود را متوجه ان کنند، اما نگاه جامعه‌شناسانه به نقش ایشان در دوره‌های مختلف تاریخ ایران بسیار اهمیت دارد شاید بتوان حساسترین و اثرگذار‌ترین کنش هاشمی رادر شرایط پس از انتخابات۸۸ دید بر اساس تحلیلی جامعه‌شناسانه می‌توان گفت اگر درایت او نبود شاید بحران شدیدی پیش می‌امد. تصمیمات و کنش‌های او در این برهه اگر آنچنان که مشاهده شد نبود احتمالا دوشکل دیگر ی از بحران پیش می‌آمد. تسامح وی در مقابل جناح تندرو و یا حتی بی‌طرفی و سکوت می‌توانست بخشی از نیروهای اجتماعی و بدنه جامعه را از نظام دور کند و چه بسا علاوه بر حذف بخشی از سرمایه جامعه و نظام که با نام طیف اصلاح طلبان نامیده می‌شد حتی احتمال ازبین رفتن و بطور کامل اکنار گذاشته شدن این طیف وجود داشت.

  اما حضور معقولانه هاشمی درکنار آن‌ها، این سرمایه سیاسی و اجتماعی کشور را به شکل دیگری بازتولید و حفظ کرد. اما اگر در همین حمایت از طیفی و تندروی‌های طیف دیگر از حد دعوت به قانون اساسی فرا‌تر رفته و اعتدال پیش گرفته شده، برهم می‌خورد نیروهای سیاسی و اجتماعی بطور کامل دوقطبی شده و تضاد لازم برای بازآفرینی نظم اجتماعی از حد تعریف شده فرا‌تر می‌رفت.

  برای پویایی هر سامان اجتماعی حدی از تضاد تعریف شده لازم و ضروری است، اما اگر این تضاد منظم از حدود تعریف شده در چارچوب تعریف شده در سامان اجتماعی فرا‌تر رود این تضاد به شکل‌های تغایر و تناقض نیز منتهی می‌شود.

  پس در یکی از بزنگاه‌های حیاتی تاریخ جمهوری اسلامی آیت ا… هاشمی با درایت سیاسی خود منجر به بازتولید تضاد لازم برای حیات جامعه و جلوگیری از منتهی شدن آن به تناقض شد.


  * دکترای جامعه‌شناسی

  انتهای پیام/ارسالی مخاطبین کبنانیوز
 • ۴ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  محرابی
  تاریخ : ۲۳ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۰۹:۰۶:۴۰
  1

  احسنت دکتر

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 2

  ناشناس
  تاریخ : ۲۴ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۱۱:۲۴:۳۰
  2

  حرف اضاف..

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 1

  ناشناس
  تاریخ : ۲۴ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۱۵:۵۲:۴۸
  3

  خداییش یکبار دیگه تحلیلتو بخون

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  ناشناس
  تاریخ : ۲۵ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۰۸:۳۰:۵۷
  4

  محمدی عزیزضعیف نوشتی

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷