کبنانیوز؛ کبناخبر | درد طبیعت از بی توجهی ماست

 • تاریخ انتشار خبر: یکشنبه, ۵ دی , ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۳ | کد خبر : 219069 |
 •   
  فعال محیط زیست و دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس/

  به مدد تکنولوژی، با گوگل ارث در دنیا سیر می‌کنیم، ازجنگل‌های آمازون دیدن می‌کنیم، از دیدن شکوه جنگل‌های دنیا به ذوق می‌آییم، اما از جنگل و طبیعت و درخت‌های بلوط بیخ گوش خود غافلیم، سمینار‌ها می‌رویم، همایش‌ها برگزار می‌کنیم و جمعه‌ها برای تفریح به شکار می‌رویم.

  *تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
  کبناخبر؛

  امید سجادیان

  امید سجادیانمحیط زیست و میراث ملی را تخریب کردند، ما فقط آه کشیدیم و نگاه کردیم، منتظر معجزه نشستیم، تا شاید از آسمان امدادی برسد زاینده رود را احیا کند، هوای خوزستان را صاف و پاک، ارومیه را زنده کند و رود بشار را از آلودگی‌ها پاک کند!
  به مدد تکنولوژی، با گوگل ارث در دنیا سیر می‌کنیم، ازجنگل‌های آمازون دیدن می‌کنیم، از دیدن شکوه جنگل‌های دنیا به ذوق می‌آییم، اما از جنگل و طبیعت و درخت‌های بلوط بیخ گوش خود غافلیم، سمینار‌ها می‌رویم، همایش‌ها برگزار می‌کنیم و جمعه‌ها برای تفریح به شکار می‌رویم.
  همدرد که نبودیم زخم دل شدیم! بد و بیراه گفتیم! حرف از بخشش زدیم، اما خود انصاف نداشتیم! ما اصلا طبیعت رو دوست نداشتیم! انسانیت را به بهانه طبیعت کشتیم و طبیعت را به بهانه توسعه و پیشرفت فنا کردیم! از طبیعت گفتیم، اما از درد نگفتیم! از بی‌مسئولیتی، مسئولین گفتیم، از افراد سودجو و شهروند بی‌مسئولیت چیزی نگفتیم! لایک دادیم، بیانیه صادر کردیم، همایش‌ها رفتیم، گروه تشکیل دادیم، اما از زمین بی‌رویه آب برداشت کردیم، بی‌مجوز و با مجوز چاه آب زدیم، پشت سر هم سد زدیم، دیوانه وار از بستر رودخانه‌ها شن و ماسه برداشت کردیم، پسماند‌های صنعتی کارخانه‌های خود را به رودخانه‌ها هدیه کردیم! شکار کردیم به شکار کردن خود بالیدیم، شکار کردیم، افتخار کردیم گفتیم شکار کش نیستیم، شکارچی هستیم، روز‌ها فریاد می‌زدیم، شب‌ها درخت قطع کردیم خانه و ویلا ساختیم، جنگل‌ها را تخریب کردیم دانشگاه ساختیم، جاده ساختیم! ساختیم و ساختیم نگفتیم، نگفتیم درد طبیعت از بی‌توجهی ما است، درد بی‌کفایتی، دولت‌های برخاسته از ما است. درد درد است، از هر طرف که خوانده شود درد است، کوتاهی من و تو درد است. بی‌توجهی تو مدیر، من شهروند، درد است، زجر است، ظلم است، خیانت است،
  زمین بیمار است، فرهنگ و سیستم اموزشی ما بیمار است، طبیعت ما بیمار است، مدیریت ما بیمار و خواب است، تا به کی نشستن و شعار دادن؟
  درد باید درمان شود، دردی که درمان نشود عفونت می‌کند، تاول می‌زند، ریشه می‌زند و نابود می‌کند هر آنکس را که آن را بیمار کرد و ما می‌مانیم نامی و کویری، ما می‌مانیم عکسی در قابی، ما می‌مانیم یک دنیا پشیمانی، پشیمانی و ویرانی، ما می‌مانیم یک دنیا سوال تکراری. چرا؟ کی؟ چگونه؟


  فعال محیط زیست و دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس

  انتهای پیام/1010 / ک
 • ۵ نظر “ تایید شده است ”
  زمینه سبز:دیدگاه محبوبیت دارد/
  زمینه زرد:دیدگاه محبوبیتی ندارد/
  زمینه صورتی:اختلاف سلیقه در اینباره زیاد است


  بویر
  تاریخ : ۰۵ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۱۷:۵۸:۱۷
  1

  ما نابودگر هستیم حیات خود را نابود میکنیم

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 4 Thumb down 0

  محیطیار
  تاریخ : ۰۶ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۰۸:۱۳:۱۵
  2

  وقتی اصلیترین متولی محیط زیست یعنی سازمان حفاظت محیط زیست ازراس تاپایین سیاسی می شود وازوظایف ورسالت اصلی خود دوروشود .حاصل آن انتخاب مدیران براساس روابط سیاسی می شود نه تعهد به محیط زیست ورانت خواری وامتیازدهی جای دلسوزی برای محیط زیست رامیگیرد.نتیجه میشود این مسائلی که فرمودید

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  دنا
  تاریخ : ۰۶ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۰۸:۲۰:۱۳
  3

  تازمانی که سازمان محیط زیست وزارت خانه نشودکه مجلس بتواند درعزل نسبها و عملکرد « نظارت کند .به همین منوال است ورئیس سازمان دنبال سیاسبی کاری و انتخابات است بدنه سازمان هم به تبع آن سیاسی می شود.ومدیران استانی هم ازهمین رویه نادرست انتخاب می شوند .سازمان محیط زیست بیماراست .

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  دانشور
  تاریخ : ۰۶ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۰۸:۲۸:۰۲
  4

  برادرعزیزچرا بیراهه میری .هربیماری علتی دارد وعلایمی برای پی بردن به بیماری محیط زیست یه نگاهی به وضعیت محیط زیست ازابتدای سال جاری وشروع دوره جدیدش بکن .بقول خودمان (رنگ ریم ببین .حال دلمو نپرس)بیماری جنون دامنگیر محیط زیست شده بیماری روحی است .باقرص وشربت هم درمان نمی شود

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  ناشناس
  تاریخ : ۰۶ دی ۱۳۹۵
  ساعت : ۱۹:۵۰:۳۹
  5

  سلام بر فعال محیط زیست جناب مهندس سجادیان . احسنت بر شما . واقعاً این شخص تمام تلاشش بر بی درد کردن طبیعت است با ایشان همکاری کنید .

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟ Thumb up 6 Thumb down 0

  توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی منتشر نخواهند شد./لطفا از نوشتن نظرات به صورت حروف لاتین(فینگلیش)خودداری نمایید.

  امروز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷